Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
15 Nov
ENG45  0

Zenginler daha zengin olur ve fakirler daha fakir olur!

 

 

 

Yeni istatistikler, servetin her geçen gün daha az insanın elinde olduğunu ve bu sayının azaldığını göstermektedir. WWW.ENG45.COM sitesiyle bizimle devam edin.

Yayınlanan verilere göre, Amerikalı nüfusun yüzde biri geri kalanından yaklaşık 4 trilyon dolar almış ve ceplerine koyuyorlar. Servetlerinin yarısı yoksulların % 90'ından geliyor. Bu tür olaylar 1920 yılından bu yana en büyük eşitsizliğe neden olan Birleşik Devletler'deki gelir eşitsizliğine yol açtı.

Dünyadaki en zengin insanların yüzde biri nüfusu ile diğer insanlar arasındaki inanılmaz uçurum her geçen gün daha da büyüyor ve gittikçe derinleşiyor. Sadece son altı ay içinde, servet varlıkları dünya nüfusunun yarısına eşit olan kişilerin sayısı, sekizden altıya ve ardından beş kişiye düşmüştür.

16 Haziran 2017 tarihli bir rapora göre, dünyanın en zengin beş adamı hepsi  erkekler ve şu şekilde ilan edildi:

5. Carlos Slim Helu, Meksikalı Yatırımcı ve Girişimci: 64.2 Milyar Dolar

4. Warren Buffett, Berkshire Hathaway CEO'su: 76.3 milyar dolar

3. Zara'nın kurucusu Amancio Ortega: 83 milyar dolar

2. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos: 84.2 milyar dolar

1. Microsoft'un Kurucusu Bill Gates: 89 Milyar Dolar

 

Bu beş kişinin toplam varlıkları 400 milyar dolardır. Ama Dünyanın en yoksul nüfusunun% 50'si -  yaklaşık 3.75 milyar nüfusu - toplam 410 milyar dolar sermayeye sahipler.

Yani, ortalama olarak, bu beş adamın her birinin 750 milyon insana eşdeğer bir zenginlikleri olduğu söylenebilir.

Birçok çok zengin olan insanlar Amerikalıdır. Paul Buchheit yeni araştırması hakkında şunları söylüyor:

Biz Amerikalılar İnterneti yarattık, geliştirdik ve yapay zekayı yaptık, ulaşım sisteminin büyük bir yapımını oluşturduk ; ancak , maalesef sadece birkaç kişinin bu itibarları kazanmalarına izin verdik ve onların cebine  milyarlarca dolar gitti. Bunun nedeni, Amerikan toplumunun, meritokrasi hayaliyle, bazı insanlara her ne hakettiklerini kazanmalarına izin verdiği ... Meritokrasi? Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Jeff Bezos hiçbir şekilde olmayacaktı çok az şey yaptılar. Amerikanın tüm modern teknolojisi, vergi dolarlarımız, araştırma enstitülerimiz ve bağışlarımızla başlamış ve devam ediyor.

Devamında Buchheit diyor ki:

Onlar itibarlarını muazzam sermayeleriyle bir araya getirmişler ve topluluğun olması gereken başarı, bir kaç kişiye adanmıştır. Bu insanlar bu serveti yalnız başına kazanamamışlar ve bu nedenle bunu nasıl harcamasına tek başına karar vermemeliler.

Paranın nasıl harcanacağı tek kişinin kararı olmamalı, yanı sıra ulusal sermayelerin önemli bir bölümü eğitim, konut, sağlık araştırması ve altyapı inşaatına yıllık olarak tahsis edilmelidir. Amerikalılar, ataları, anneleri ve dedelerinin  yarım asrı aşkın bir sure içinde çalıştıktan sonar kazandıkları şey bu.

Zenginler ve onlarla karşılaşma politikalarla ilgili ilginç olan konu, Donald Trumpf'ın bu kişilerin vergiden muaf tutulmasının yararlı olabileceğine inanıyor olması.


 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.