Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
5 Oct
ENG45  0

Yeme Bozuklukları

 

 

 

 

Ulusal Birliği’nin (national association) araştırmasına göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 24 milyondan fazla kişi iştah rahatsızlığından (Eating disorders) acı çekiyor. Yemek bozuklukları erkeklerde ve kadınlarda her yaş grubunda görünmüşi ve erken ölüm (Premature death) veya sağlık tehlikesi riski artmaya yol açabilir.

Bu konuda yanlış bir inanç ( wrong belief) var. Çevrelerindeki insanların bir diyette  (diet) olduğunu ve kilo vermek istediğini düşünüyorlar ama  bu bozukluk için başka nedenler var. Bu nedenler özel kişisel özellikler (certain personality traits), psikolojik (Psychological) nedenler, aşırı stres, ya da kazayla oluşan bir şok olabilir.

İştah bozukluğu türleri şunları içerir:

sinirsel iştahsızlık (Anorexia nervosa):

Bu bozukluğun nedeni nörolojik ve psikiyatriktir ve kişi kendi vücudu hakkında kötü bir fikre sahiptir. örneğin, Kişi çok zayıf olduğu halde ağırlığının çok yüksek olduğu zannediyor, veya başka bir türde bazıları başkaları karşısında veya bir toplamda olduklarında yemek yiyende rahatsız ve sinirli oluyorlar.

bulimia nervosa:

bu durumda olan İnsanlar (individuals) aşırı tüketiyor, ancak yedikten sonra hızlı bir şekilde vücutlarını yiyeceklerden ve kalorilerden arındırmak (Purge) istiyorlar, bu yüzden özel haplar yutarak kusmaya (vomiting) çalışırlar ya da yemek yedikten sonar  uzunca bir süre egzersiz yapmaya başlarlar.

Farklı koşullar bu bozukluklara neden olabilir. Birbiriyle ilgili olan bu faktörler, obsesif kompulsif (obsessive-compulsive) , Nörolojik bozukluklar (anxiety disorders), depresyon (depression), kültürel (cultural) ve ailevi sorunlar, kötü niyetli taciz (abuse), Kazadan veya stresli bir hayattan (high-stress life) sonra olan şoklar olabilir. Örneğin, insanların sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip oldukları ya da çocukluk ya da yetişkinlikte taciz ve istismara maruz kaldığı bir evde olmaları veya yakınlarının ölümü bunlara neden olabilir.

Bu kişilerin uzmanlar (specialists) tarafından muayene edilmesi mümkün olsa da, istatistikler (Statistics), bu kişilerin yalnızca %10'u muayene edildiğini ve bu muyane edilenlerin % 50'sinden azı  uzmanların ekipman ve teçhizatlarına sahip olduğunu göstermektedir.

Bu bozukluk tedavi edilmezse, sağlığa, kalp rahatsızlıkları ( heart problems), asit reflüsü (acid reflux), beyin hasarı (brain damage), obezite sorunları (obesity issues) ve sonuçta ölüm (death) gibi olumsuz etkileri olabilir.

Bu bozukluğun tüm nedenleri hala tam olarak anlaşılamamıştır ve her bireye göre değişebilir, bozukluğun ana nedeni tedavi sürecinde tanınmalı ve tedavi edilmelidir. 

 


 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.