Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
28 Sep
ENG45  0

Vincent van Gogh'un dünyanın en önemli sanatçısı olacağını kimse tahmin etmiyordu.

   

 

 

Vincent van Gogh'un dünyanın en önemli sanatçısı olacağını kimse tahmin etmiyordu.

Vincent van Gogh, 37 yaşında intihar eden resimlerin dehasıydı ve birçoğu onu deli zannediyordu. 125 yaşındayken vefat etti. Birçok kuruluş adını kutluyor.

Vincent Van Gogh, 1853 yılı Mart ayı 30’unda  Sibirya'da doğdu ve 1890'da 37 yaşındayken bir kurşunla hayatına son verdi.

Vincent Van Gogh 1853 yılı Mart ayı 30’unda  Sibirya'da dünyaya geldi. Bir yıl önce o günde öldüğü kardeşinin adını buna verdiler. Toplam beş kardeşi vardı. Küçük kardeşi Theo ile bir birlerine yazdıklarımektuplar kalıyor. Babası bir papazdı ve çocukluk evini karanlık ve soğuk olarak tanımlamış.

Van Gogh'un ailesi onu beceriksiz bir üye Kabul etmişler. O, her işe başlardı ama bir sure sonra o işi bırakırdı. Sanat satıcısı, öğretmen ya da dini vaiz gibi işleri birer birer terk etti. 1879'da Belçika'daki burjuva kömür madencilerin yanına gittive orada bir evde bir oda kiralayıp ve Hıristiyan misyonu olarak çalışmaya başladı.

Madende çalışanların zavallı ve parasız hayatları Van Gogh’un üzerinde çok etki bıraktı. O, işçilerin bir parçası olmaya çalıştı ve yüzünü görünüşte onlara benzemek için kararttı. Sonunda onların hayatlarını tasarımlarına kaydetmeye karar verdi.

Bir zamanlar Van Gogh’un işçilerle eşlikettiği Belçika'nın Borneas kentinde, Marcassee madeninden bir  kalıntıları kalmış. Sadece bir Tren vagonu kalmış ve o zamanı hatırlatıyor. Van Gogh, digger maden işçileriyle beraber 700 metre aşağıya iniyordu. Kardeşi Theo'ya çalışma koşulları hakkında bir mektup yazmış ve madenin karanlığından şaşkın olduğunu söylemiş.

Van Gogh yine Hollanda'ya ailesinin olduğu kasabaya geri döndü ve ailesi kendisinden memnun olmamasına rağmen oğluna bir ikametgah ayarldı. 1883-1885 yılları arasında orada kaldı ve çiftliklerden ve çalışan köylülerden resim çizdi Seçtiği renkler çok karanlıktı. Resimlerinin konusunu  güzel göstermeye hiç ilgilenmiyordu. Patatesler bu çağın eserlerinden biridir.

Van Gogh, babasının evinde yaşadığı iki yıl boyunca tamamen sade bir hayat yaşadı. Patates yiyenler tablosu 1885 yılında yaratıldı; bu tablo doğayla doğrudan ilişkili olan basit bir yaşamı öüyor ve modern kent yaşamının değerinden kuşku duyuyor. Van Gogh kardeşi Theo'ya bu eserle ilgili mektubu yazarak, uygar insanların hayatlarıyla tamamen farklı bir hayat tarzını tasvir etme niyetini yazmış.

O dönemde Van Gogh'un kendisi için bir takını vardı ve günde en az bir resim çiziyordu. Van Gogh'un teknik sadeliği bu dönemdeki eserlerine kötü bir şekil veriyor. Kırsal insanların yaşamı onun için özel bir cazibesi vardı. Aynı evde olarken Patatesler tablosu yarandı.

Vincent van Gogh'un dünyanın en önemli sanatçısı olacağını kimse tahmin etmiyordu. Babasının ölümünden sonra doğduğu yerden giiti ve  patates yiyenler tablasıyla Belçika'nın büyük Antwerp şehrine gitti ve kısa süre sonra kardeşi Theo'nun  mali desteğiyle Paris'e gitti ve küçük biro da ayarladı  ve sanatsal kariyerine kentte başladı. Van Gogh 20 Şubat 1888'de ülkenin güneyine taraf  Paris'ten ayrıldı. O, Işık arıyordu. Başlangıçta koyu renkli Hollandalı tabloların etkisinde kalan Van Gogh, Paris'teki diğer sanatçılarla sürekli karşılaşma sırasında çarpıcı hatlar ve yoğun renkler ve şehrin dışındaki güçlü ışıkla karşı karşıya kaldı.

Vincent Van Gogh'un ölümünün Yüz beşinci yılında, 30 Avrupalı enstitü işbirliği yapıyor ve çeşitli programlarda  onu ve eserlerini inceliyorlar. Hollanda'da bu büyük sanatçının orijinal eserleri ve diğer sanatçılara verdiği efektler incelenecek. Fransa'daki birçok şehirde de yapılan programlarda, bir kurşunla 37 yaşında kendi hayatına son veren  Van Gogh’un kişilik özelliği  hakkında konuşuyorlar.

 


 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.