Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
24 Sep
ENG45  0

Vücut Tipleri

 

 

 

Vücut formunuza ve tipinize göre egzersiz yapın.

     Bazı insanların vücut biçimi çok güzel ve bazıları armutları hatırladığınız kadar kötü olduğu nedenini hiç düşündünüz mü?

Formunuzun arkadaşlarınız, meslektaşlarınız ve hatta aile üyelerinizle ne kadar farklı olduğunu fark ettiniz mi?

Bu farklılıklar, her kişinin kendine özel bir vücut şekliyle doğduğuna bağlıdır ve her kişinin genetik, beslenme ve fiziksel faakiyetlerine göre vücut formu değişir ve diğer insanlarla farklı olur. Vücudun şekli doğduğunuz şey olabiler, ancak onu değiştirmenin yolları vardır.

Aşağıda vücut formunuzu güzelleştirme yolları yazılmış. Elbette düzenli egzersiz yapmanın önemi çok daha yüksektir ve belirli bir egzersiz türünü yerine getirmenize ihtiyaç yoktur ancak bu noktaları ifade etme niyetimiz, Mümkün olduğu kadar güzel bir fiziksel formu elde etmenizdir.

 

Vücut formu nedir?

Her kişinin vücudu o kişi için özel olarak yaratılmıştır ve her vücudun vücut şekli kas ve yağ miktarına göre değişir. Vücut şekli tamamen bireyin genetiğinden etkilenir. Belki fiziksel formunuzun bir kısmı ebeveynleriniz veya kardeşlerinize benziyor. Vücut şekli  genetiksel bir özelliktir ve değiştirmesi genellikle çok zor veya imkansızdır.

 


Fiziksel formun fiziksel bölünmesinde üç tür tanımlanır:

 

ENDOMORF : Bu insanlar diğer insanlara göre daha büyük kemiklere sahiptirler.Bu türde, kadınlar ve erkekler yuvarlak yüzleri, büyük bacakları ve ayakları vardır. Bu kişilerin göğüsleri ve kolları kısa ve vücudun genel şekli geniş omuzlu ve kısadır. Bunlar kısa kol ve bacağa ve kalın bele sahiptirler. Bu insanlarda kilo vermek daha zor, ancak bu insanlar aynı zamanda egzersizle kaslarını oluşturabilir ve yağ dokusunu azaltabilir.

MEZOMORF : Bu kişilerin sporcu bir vücut şekli vardır. Bu kişilerin vücut formu kas dokusunu rahatca elde edebileçekleri şekildedir. Dar bel ve geniş omuzluk bu formun özelliğidir. Bu insanlar hızlı bir metabolizmaya sahiptirler ve bu grup insanlarda kilo kaybı önceki gruba göre daha kolaydır.

EKTOMORF : İnce ve düz bir vücut şekline sahiptirler. Bu bireylerin beli, omuzu ve leğeni incedir ve kolaylıkla kilo veriyorlar ve yağ dokuları düşüktür. Bu grupta kas dokusu elde etmek daha zordur.

Tam olarak bu gruplarda sınıflandırılan daha az insan görüyorsunuz. Aslında, çoğu insanın vücudu ve muhtemelen kendi vücudunuz da farklı fiziksel formların bir birleşimidir. Çoğu insan okto-mezomorfların veya endo-mezomorfların bir kombinasyonudur.

 

Vücud tipleri nedir?

İnsanların vücut formları yanında vücüt tiplerinin de bir biriyle farklı olduğunu fark etmişsinizdir. Vücudun tipi, kaslarınızın büyüklüğü ve bileşimi ile vücut dengesi ve ağırlık noktasına göre belirlenir. Örneğin, erkeklerin ve kadınların farklı fiziksel formlara sahip olduklarını biliyorsunuz ve Elbette bu fiziksel farklılıklar diğer açıdan da erkekler ve kadınlar arasında bulunuyor.

 

Fiziksel formunuz nasıldır?

Vücudunuzun bir kısmı için egzersiz alıştırmaları yapmaya başlamadan önce, vücudunuzun yetenekleri ve sınırlamaları konusunda daha fazla bilgi sahibi olmanız ve vücudunuzun tipini bilmeniz en iyisidir.

Fiziksel formu daha iyi anlamak için vücudu iki varsayımsal bölüme ayırıyoruz. İnsan vücudunu uzunluktan iki parçaya bölersek, üst yarım göbekten yukarı ve alt yarım göbekten aşağı olur.

 

Kum saati tipi!

Bu insanlarda gövdenin üst kısmı ve alt kısmı arasında denge ve uyum vardır ve bel kısmı vücudun geri kalan kısmından daha incedir. Böyle fiziksel formunuz varsa vücudun tüm kaslarını güçlendirebilirsiniz, özellikle de göğüs ve pelvis kaslarını uluşturarsanız, vücudunuzun şekli daha iyi hale gelir. Bu insanlar endomorf veya mezomorflardır.

 

Armut tipi!

Bu insanlarda gövdenin üst kısmı daha küçük ve alt kısmı daha büyüktür. Bu insanlarda pelvis omuzlardan ve göğüsten daha büyüktür ve vücut şekline uymaları için daha alt kısımlarda kilo vermeye çalışırlar. Bu insanlar mezomorflardır.

 

Elma tipi!

Gövdenin üst kısımları bu bireylerde daha büyüktür. Göğüs ve karınları daha büyük ve pelvisleri küçüktür. Bunlar daha uygun bir vücut şekli elde etmek için karınlarını küçültmeğe çalışırlar. Bu insanların çoğu endomorf veya mezomorflardır.

 

Dikdörtgen tipi!

Bu vücut şekline sahip olan insanlar incedir, gövdelerinin üst ve alt kısımları arasında fark yoktur. Aslında omuzlar, bel ve pelvis arasında olan ölçüler farklı görünmemektedir. Bunlar daha güzel forma sahip olmak için omuz, göğüs ve leğen kaslarını yapmalıdırlar. Bu insanların çoğu Ektomorf’lerdir.

 

 

 

 

Eğer fiziksel formunuzdan memnun değilseniz, vücudunuzun niteliklerini iyileştirmenin yolları vardır. Her insanın fiziksel özelliklerine göre, sahip olduğu fiziksel biçimi kullanan sporlar önerilir ve onları kullanarak vücudunuza sağlam bir şekil ve güç verebilirsiniz.

 

Kum saati tipi:

Dayanıklılık sporlar, kilonuzu kontrol edebilir ve vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Kasların doğru miktarını elde edebilmeniz için ağırlıklarla çeşitli egzersizleri tekrarlamanız gerekir.

Bu sporlar da uygundur:

-          Jugging Slow

-          Düşük dirençli sabit bisiklet

-          Yüzmek

-          Omuz basını, koltukaltı kasının güçlendirilmesi ve sit-up gibi egzersizler.

 

Armut tipi :

Bu insanlar için uygun egzersizler vücut kaslarının üst yarısını güçlendirenlerdir. Vücudun alt kısmı yağını yakma veya eritme planı da yapabilirsiniz. Vücudun üst kaslarını oluşturmak için Dayanıklılık egzersizler, hafif ağırlıklar ve Tekrarlanan ve çeşitli hareketler kullanın.

Bu sporlar da uygundur:

-          Yürüyüş

-          Düşük dirençli sabit bisiklet

-          Halat

-          Bacak yağlarını eritme için uygun egzersizler

-          Barfiks, omuz basıncı, halatlar ile ağırlık kaldırma egzersizler.

 

Elma tipi:

Aerobik egzersizler vücudunuzun zayıflaması ve vücut yağını yakmak için uygundur. Gövde kaslarının alt yarısını oluşturarak daha fazla uyum sağlayabilirsiniz. Hafif dirençli egzersizleri fazla tekrarlamak iyi gelir.

Bu sporlar da önerilir:

-          Merdivenleri tırmanma

-          Rampada yürümek

-          Koşmak

-          Bacak presi gibi bacak kaslarını yapma ekipmanlarının kullanımı.

 

Dikdörtgen tipi: 

Omuz, göğüs ve pelvik kaslarını iyi bir forma getirmek için dayanıklılık egzersizleri yapılabilirsiniz. Simetrik fiziksel form elde etmeniz için, hacimli olmasını istediğiniz kas grubları üzerine odaklanın.

Bu egzersizler uygundur:

-          Stretching egzersizleri

-          Sit-up

-          Gövde rotasyonu

-          Eğimli yüzeyde yürümek veya Jugging

-          Göğüs ve omuz basını.

 


 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.