Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
22 Oct
ENG45  0

Spor ve kişilerin beyin fonksiyonları ve zihinsel sağlığı üzerindeki etkisi nasıldır?

 

 

 

 

Spor, aklımızın sağlığı ve gücü üzerinde olumlu etkilere sahip olmanın yollarından biridir. Çocukluk ve okul döneminden sporun etkilerinin bazılarını biliriz. Uzun ömür, sindirim fonksiyonu gelişmiş  gibi etkiler. Ancak bu alanda daha fazla araştırma yaparsak, sporun zihinsel sağlığı da etkileyebileceğini göreceğiz.

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, sporun zihin ve beyin faaliyetinin ve işlevinin sağlıklarını kesinlikle etkilediği sonucuna varılmıştır.

Spor, insanlardaki stresi azaltır.

Sporun bireyler üzerindeki ilk etkisi, stresi azaltmaktır. Egzersiz sıkılmış bir günün stresinden kurtarır. Aslında, egzersiz yaparken, vücuttaki norepinefrinin konsantrasyonu yükselir ve adrenal bezlerden salgılanan hormonlar beynin strese olan cevabını azaltır.

Spor, sevincinizş arttırır.

Zor hareketli  sporları yaparken, başlangıcı zor görünebilir, ancak sonrasında bulduğunuz sevine değer. Spor vücudun endorfinlerini arttırır. Sevinc ve mutluğun hormonunu vücutta etkinleştirir. Dolayısıyla, Spor yapmak, hekimlerin depresif ve endişeli insanlara ve sadece kendilerini üzgün hisseden kişilere reçetelerinden biridir.Spor, tıpkı antidepresan hapları gibi işe yarar ve onlardan daha iyi de olabilir.

Spor yapmak, benlik saygınızı arttırır.

Spor, kendinizi en çok sevmenizi sağlar. Koşu bandı üzerine koşup ve benlik saygınızı artıp ve böylece zihinsel durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

Spor, bunama geriliğini geciktirir.

Başa çıkmanız gereken acı gerçeklik, yaşlanmanın beyne zarar vermesidir. Alzheimer gibi hastalıklar beyin hücrelerine zarar verebilir ve işlevlerini bozabilir veya yok edebilir. Elbette, sağlıklı ve spor diyetleri Alzheimer hastalığını tedavi etmez, ancak beynin bellek ve öğrenim için önemli bir parçası olan hipokampüsün bozulmasını önler.

Spor, kaygıyı azaltır.

Bir koşu bandında koşarken, vücudunuzun kalorisinin yalnızca bir miktarını yaktığınızı düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değildir. Vücudunuzdaki spor sonrasında salınan maddeler vücudunuzdaki kaygıları azaltabilir ve sakinleşmenizi sağlayabilir.

Spor, zihninizi daha güçlü hale getirebilir.

Sürekli Spor yapmak, nörogenez adı verilen yeni beyin hücrelerinin oluşumuna yol açar. Bu hücreler, beyin işlevini geliştirir ve karar verme, düşünme ve öğrenme gücünü artıran vücuttaki beyinden türetilen protein (BDNF) seviyesini artırır.

Spor, sizi daha akıllı yapar.

Spor ve terleme, hipokampüsün işlevini arttırır. Bu bez beyindeki hafıza ve öğrenme işlevini geliştirir. Spor etkisi gücü sadece çocuklar için değil, yetişkinlerde de kelime hatırlama gücünü arttırır.

Spor, bağımlılığı kontrol eder.

Beyin, spor, yiyecek, sigara veya hatta alkol gibi zevklere yanıt olarak dopamine denilen bir maddeyi salgılar. İnsanlarda olan bağımlılık nedeni bu dopamine içindir. Spor, beyni kısa vadede uyarır ve dopamin salınarak bağımlılık yapan maddelerden beyin sapmasına neden olur. Sigara gibi bağımlılıklar vücudunuzu devirebilir, ancak Spor yeniden koordine edecek ve vücudunuzu normale döndürecektir.

Spor uykunuzu ayarlar.Hafif ve uygun bir spor, hap gibi sizi etkileyebilir. 5 ila 6 saat yatmadan önce spor yapın, uykunuzu ayarlayın.

Spor, daha fazla iş yapmanızı sağlar.

Sporcular ortalama olarak daha fazla iş yapabilirler, bu nedenle profesyonel işlerden misilleme yapmazlar. Çok meşgul olduğunuzda da, Spor yapma programını takviminizden kaldırmayın veya yürümeyle değiştirin.

Spor, yaratıcılığınızı arttırır.

Spor, yaratıcılığınızı garip bir şekilde etkiler. Açık havada Spor yapmak ve doğayla bir araya gelmek beyninizin sağlığını ve yaratıcılığını büyük ölçüde etkiler. Çok yaratıcılık gerektiren bir projeniz varsa, vücudunuzu ve beyninizi aynı anda yenilemek için kesinlikle dolaşmanız ve yürümeniz  gerekir.

Spor, kendinize ve başkalarına yardımcı  olmanıza neden olur.

Aerobik Sporlar üzerine yapılan çalışmalardan yola çıkarak, takım sporlarında bireylerin performanslarının diğer bir kişiyle kombine edildiğinde daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun nedeni herhangi bir neden olabilir, örneğin, spor arkadaşınızla rekabet etmek . Ancak, neden ne olursa olsun, bir ekipte bulunmanın ağrı ile baş etme becerinizi artırabilmesi önemlidir. Bu sadece şampiyon sporu için değil, aynı zamanda temel egzersizler için de geçerli olabilir.

Bugün spor ve fiziksel aktivite günüdür. Belki de sizin başlangıç noktanız bugün.

 


 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.