Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
20 Sep
ENG45  0

Sigara içme yüzünden ölen en meşhur insanlar

 

Sigara içme yüzünden ölen en meşhur insanlar :

 

Bu günlerde tüm medyalar terk ettirmeye çalışan sigara, bir zamanlar sanatsal yaşamın şartları olarak kabul edilmişti.

Bir zamanlar, sinemada, her yıldız dudaklarının köşesinde olan sigarayı yaktığında sinemada olan seyircilerin çoğu, dudaklarının köşesinde olan sigarayı yakıyordu.

Tabii o zaman, sigara içmek sinemada özgürdü ve çok az sayıda insan, yuttukları bu dumanlı kokunun sanatsal kazanç üzerinde ve dudak köşesinde bıraktıkları o sigaranın çekici olmağa hiçbir etkisinin olmadığını  Aynı zamanda, öyle bir şey getirdi ki herkesten önce hemen Aktörler ve yıldızları yakaladı.

Hollywood aktörlerinden birçoğu Sigara olmadan Yüzleri akla gelebilecek bir şey değildi, Ancak talihsiz bir şekilde, çoğunun akciğer kanseri ve kalp krizi sonucuyla hayatını kaybetmeleri konu var. Aşağıdaki raporda sigara içen vefat eden en meşhur insanlara bakılıyor....

Her ne kadar Fidel Castro gibi bir kişi, Havana yaprakları sıgarası içtiğine rağmen birkaç kez Ölüm meleğini boş eline döndürsede, ancak Humphrey Bogart ve Clark Gable gibi ünlü sigara içicilerinin ölümünü unuttuğumuz anlamına gelmiyor.

 

John Wayne

 

Batılı (Western) filimler aktörü olan John Wayne, Özel aksanı ve dudağında olan sigarasıyla Western sevenleri kendine hayran bırakıyordu. O,1979'da akciğer kanserinden öldü. Red River, Quiet Man, Rio Bravo and The Longest Day Ünlü filmlerindendir.

 

Spencer Tracy

 

Spencer Tracy, Hollywood'un klasik sinemasının ana yıldızlarından biriydi ve 1922-1967 yıllar boyunca 75 filmde yer aldı. 1999'da Amerikan Film Enstitüsü tarafından sinema tarihinde 9. en iyi aktris seçildi. 1967'de kalp krizi ve sigara içmesi nedeniyle hayatını kaybetti.

Test Pilot, San Francisco, Guess Who’s comming To dinner Onun filmlerindendir.

 

Frank Sinatra

 

Popüler bir Amerikalı şarkıcı ve oyuncusu olan Frank Sinatrada sigara tiryakisiydi ve 1998'de kalp krizi geçirerek öldü. Sinatra ayrıca mesane kanseri, önceden Alzheimer hastalığı ve beyin krizi (inme) Komplikasyonları da yaşamış.

 

Dmitri Shostakovich

 

Sovyet döneminin Rus bestecisiydi. Yaşamı boyunca ve sonrasında yirminci yüzyılın en büyük bestecilerinden biri olarak biliniyordu. Çok sigara içen Shustakovich, 9 Ağustos 1975'te akciğer kanserinden dolayı 68 yaşında Moskova'da öldü ve Novodevichy mezarlığına gömüldü.

 

Jean-Paul Sartre

 

Fransız varoluşçu filozof 1971 ve 1973 yıllarında iki kez kalp krizi geçirdi. O, hiçbir zaman tam olarak iyileşmedi ve sonunda Jean-Paul Sartre, 15 Haziran 1980'de 75 yaşındayken Bourster Hastanesi'nde akciğer hastalığı yüzünden öldü.

 

Gary Moore

 

Kuzey İrlanda’lı Besteci, gitarist ve tanınmış şarkıcı ve dünyanın Blues-Rock tarzının önde geleni Gary Moore, 6 Şubat 2011’de tatilini geçirdiği İspanya'daki Campina Hotel Campina'da 58 yaşındayken Kalp krizi geçirerek öldü.

 

Melina Merkuri

 

Melina Mercury Yunan ulusal kahramanı olarak bilinen bir şarkıcı ve politikacıydı ve 6 Mart 1994'te Amerika Birleşik Devletleri'nde akciğer kanseri nedeniyle öldü.

 

Steve McQueen

 

Steve McQueen Amerikalı bir aktördü. O, "Serin kanlık sultanı" lakaplı ve ulusal kültürün sembollarından biridir. Filmlerdekidüşman gibi karakteri olduğuna göre adının 1960 ve 1970'li yılların en çok satılan filmlerin çoğunda göründüğüne neden oldu. Kum taneleri (The Sand Pebbles) (1966) filminde oynadığı için Oscar'a aday oldu. Diğer ünlü filmler arasında Papillon (Kelebek), The Getaway, The Great Escape (Büyük kaçış) ve  Bullitt yer alıyor. 1974'te Steve dünyadaki en pahalı aktör olarak adlandırıldı ancak unvanından sonra dört yıla kadar herhangi bir filmde oynamadı.

22 Aralık 1979'daAsbestten kaynaklanan kanserojenlere maruz kaldığı nedeniyle akciğer kanseri hastalığı teşhis edildi. Fazla sigara içtiğine göre bu durumunun daha kötüleşmesine neden olurdu, ancak ölümünden bir ay önceye kadar bu sırrını sakladı. Sonunda, Steve McQueen 7 Kasım 1980'de Meksika'da sabah 3: 45'de öldü. Ölümünden önce kalktığı ve hemşireden bir bardak su istediği ve sonra öldüğü söylenir.

 

Groucho Marx

 

Marx Brothers (Marx kardeşler)’in ünlü Aktör ve komedyeni olan Groucho Marx da aşırı sigara içtiğine göre 1977'de akciğer kanseri ve Kalp hastalığı gibi sigara ile ilgili karmaşık  hastalıklardan dolayı öldü.

 

Dean martin

 

Jerry Lewis ile işbirliği içinde çok iyi durumda olan bir Amerikan-İtalyan komedyen ve şarkıcının popüler yüzü olan  Dean martin, aşırı sigara içtiğine göre 1995'te akut solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

 

Clark Gable

 

Rüzgâr Gibi Geçti, orijinal adı Gone with the Wind filminde Rat Butler'ın rolünü oynadığı nedeniyle dünyaca ünlü oldu. sadece bir kez Oscar kazanabildi. En son filmi olanUygunsuzlar orijinal adı The Misfits’te oynamak için vücut ağırlığını 16 kilogram azalttı. "Hollywood sultanı"Aşırı kilo verme hapları ve yoğun sigara kullanımı (Gable 30 yıl boyunca günde 3 paket sigara içiyordu!) nedeniyle16 Kasım 1960'da öldü.Ölümünden dört ay sonra, tek oğlu John Clark Gable doğdu.

 

Humphrey Bogart

 

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gençler tarafından en sevilen  idol Humphrey Bogart, her zaman sigara içiyordu. O belki dünyanın en ünlü sigara içicisi olarak bilinir; ancak sevilen aktör, 1957'de aşırı sigara içmekten ve özofagus Kanseri nedeniyle 57 yaşında öldü.

 

Thomas Stearns Eliot

 

T. S. Eliot (Thomas Stearns Eliot) İngiliz-Amerikan’li bir şair, oyun yazarı, edebiyat eleştirmeni ve editörüydü. O, Çorak Ülke  (The Waste Land) (1992) ve Dört Dörtlük (Four Quartets) (1943) eserleri ile Şiir ve Şaircilik modernizasyonu Hareketinin lideri sayılırdı.

Sık sık sigara içtiği ve uzun yıllar Londra'nın iklimi nedeniyle sağlıklı olamayan Eliot, sonunda 4 Ocak 1965'de Londra'da öldü.

 

Bette Davis

 

Uzak yılların ABD'li bir numaralı oyuncusu Bette Davis,1989'da aşırı sigara içmesi nedeniyle hayatını kaybetti.

 

Gary Cooper

 

Amerikalı aktör Gary Cooper olarak bilinen Frank James "Gray" Cooper, yarışma bölümünde iki Oscar Ödülü ve bir Onursal Oscar kazndı. Genellikle Batı tarzı filmlerde yer alıyordu.

 

 


 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.