Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
14 Oct
ENG45  0

Sağlıklı olmayan sağlıklı gıdalar

 

 

 

Bugünlerde sağlığımız için zararlı olan gıdalar hakkında hepimiz bilgi sahibiyiz. Sağlıksız gıdalardan bahsederken aklımızda Fast foodlar geçir. Ancak, sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bazı gıdalar var ama aslında sağlığımız için sağlıksız gıda listesinde yer alıyorlar. İşte bazı örnekler :

Salata sosu (salad dressings)

Sebzeleri ve salataları yemek ve kullanmak çok faydalıdır, ancak tek başına özel bir tada  sahip değildirler. Bu amaçla, çoğu insan sağlığa yararlı olmayan maddeleri içeren ve Şeker açısından zengin olan pazardaki mevcut sosları kullanmaktadır. Dolayısıyla SALAD'ı kullanırken, kullandığınız soslara dikkat edin, çünkü salatanızın tüm avantajlarını ortadan kaldırır.

Süpermarket meyve suları (fruit juices)

Sağlıklı bir içki içmek istersiniz ve gazlı içecekler yerine, dükkanlarda olan fabrika meyve sularına taraf gidersiniz. Ancak bunların su ve şekerden başka bir şey olmadığını bilmelisiniz. Koruyucu maddeler artı şeker ve katkı maddeleri, bu tip içeceği sağlıkzız tarafa ekler. Size yararlı olan tek meyve suyu, meyveden camınıza doğru dökülen meyve suyudur.

Margarin (Margarine)

Tereyağın dezavantajlarını okuyup duyup ve  öğrendik ve varolan yağların damarların tutulması neden olduğunu biliyoruz; dolayısıyla tereyağı seven ve sağlıklı yaşamak isteyenler,  bunların yerine başka alternatifler arıyorlar ve Pazar onlara margarini tanıtıyor.Ama,  Margarinin, sağlıklı kabul edilmeyen kimyasal maddeler nedeniyle vücuda herhangi bir şekilde sağlıklı ve faydalı olmadığını bilmelisiniz.

Sporcuların içecekleri (Sports drinks)

Sporcular aşırı terleme nedeniyle, vücutlarındaki elektroliti (tuz ve şeker) kaybederler ve bu nedenle onlara özel içecekler üretilmiş; ancak Sıradan insanlar bile onları kullanıyor ve bu iş kesinlikle önermemektedir çünkü Vücut belirli miktarda tuz ve şekere ihtiyaç duyar.

Vejetaryenler yemekleri (Vegan foods)

Her gün, vejeteryanlar ve hammadde yiyenlerin sayısı artıyor ve bu amaçla süpermarketlerde bazı maddeler tedarik edilmektedir. Fakat hepsi vejetaryenler için iyi değildir. Örneklerden biri, sıradan insanlara bile zararlı olan vejetaryenlere özel pastırmalardır. (Bacon).

kahvaltı gevreği (breakfast cereal)

pazarda mevcut olan Kahvaltı gevrekleri  reklamlarında  kilo vermek için kullanıldığını söylüyorlar. Ürünlerini, vücudunuz için ihtiyaç duydukları lifi sağladıklarını ilan ederek satıyorlar. Ama içeriklerine bakarsanız, bir sürü şeker ve diğer zararlı maddeleri kullanıldığını göreceksiniz. Bu kahvaltı gevreği seçiminde çok dikkat etmelisiniz.

Listemizde başka maddeler de yer alabilir, ancak sağlıklı olduğunu iddia eden herhangi bir ürünü kullanırken hangi katkı maddelerin, yağların ve malzemelerinin kullanıldığını belirlemek için içindeki tüm malzemeleri düşünmeliyiz.

 


 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.