Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
11 Oct
ENG45  0

Roma’nın görüp gezmeniz gereken yerleri

Roma şehri, İtalya güzel ülkesinin başkenti ve merkezidir. Roma’nın  çok sayıda güzel ve eski turistik hazineleri var, ve benzersiz ve güzel cazibesiyle, dünyanın en önemli turistik mekanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Roma'da birçok müze, su yolu ve çeşmeler, kiliseler, binalar, saraylar, anıtlar ve birçok kalıntı var. Bir gün Roma'ya gidersenizse, aşağıdaki yerleri ziyaret edin.

 

 

1- Kolezyum ( Colosseum )

 

Bu mekan bir tonozdur ve  315 yılında Constantine'in Marcus Aurelius'tan zaferini anmak için yapılmış. Fotoğraf çekmek isterseniz, Kolezyum dışı ve Konstantin'in tonozu altı fotoğraf çekmek için en iyi yerdir.

Bu yerlerde gladyatörler arasındaki oyun ve savaşlar yapılır.

 

2- Panteon ( Pantheon )

 

Tapınak, Roma'nın merkezinde, yaşamın geçişi üzerinde hiçbir etkisi olmayan binalar dışında bulunuyor. Bina, M.Ö. 2. yüzyılda yeniden inşa edildi. Tapınak, Rönesans'tan sonra ressam Raphael ve İtalya krallarının bazıları da dahil olmak üzere kentin bazı sanatçı ve elitlerinin mezarı olarak kullanıldı. Pantheon’un mimarisi ilham verici bir mimaridir.

 

3- Vatikan Şehri (Vatican)

 

Vatikan Roma'da bulunmasına rağmen, kendi için benzersiz bir bayrak, para ve damgası vardır. Ayrıca bu bölgenin kendi İsviçreli ordu ve  muhafızı vardır. Bu görkemli binanın içinde ilk sırada yer alan Aziz Peter Meydanı, 17. yüzyılda tanınmış bir Bernini sanatçı tarafından inşa edilmiştir. Aziz Petrus Bazilikası'nda Michelangelo'nun heykelleri vardır. Cies Thien Şapeli'nin tavanı Michelangelo tarafından boyalanmış.

 

4- Piazza Navona

 

Roma'nın en güzel alanlarından biri Piazza Navona Meydanı'dır. Bu meydanda 3 büyük çeşme bulunur ve Bernini tarafından yapılmış.

 

5- Trois Çeşmesi ( Fontana di Trevi )

 

Suyun içine bir sikke atarsanızsa, Roma yine sizi kendi tarafına çağırıyor diyorlar. Veya bu çeşmenin içine bir sikke atıp dilek tutabilirsiniz ve dileğiniz gerçekleşıyor diyorlar. Bu çeşme Barok tarzı başyapıtı ve şaheseridir.  Tabii ki, bu çeşmeye atılan paralar fakirlere gıda yardımı için harcanmaktadır.

 

 6- Borges Galerisi ( Galleria Borghese )

 

İşte burjuva villada bulunan çok güzel bir müze. Bernini, Corgio, Raphael, Rubens ve Caravaggio gibi büyük sanatçıların eserleri var. Bu müzeye önceden kayıt yaptırdığınızdan emin olun.

 

7. Capuchin Mağarası ( Capuchin Crypt )

 

Bu crypt'de kafatasları ve kemikleri görebilirsiniz. Kripto, Capuchins binasının Konsepti altında bulunmaktadır.

 

8- Aziz Sant Kalesi ( Castel Sant't Angelo )

 

Bu kale İmparator Hadrian tarafından yaptırılmıştır ve aslında onların aile mezarıdır. Kalenin içinden, kentin muhteşem manzarasını yukarıdan görebilirsiniz. Şimdi kale müze olarak kullanılıyor.

 

9- İspanyol Merdivenleri ( Spanish Le scarpe )

 

Avrupa'nın tamamında Uzun ve geniş merdivenler sayılır ve turistler için güzel ve cazibeli bir yerdir.  

 

 


 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.