Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
2 Oct
ENG45  0

Pizzayı kim icat etdi?

 

 

 

Pizzayı kim icat etdi?

 

Bazıları sebze (vegetables) sever, bazıları sevmez! Bazıları deniz ürünlerinin (Seafood) tadını çıkarıyor, ancak bazıları bunu denemek bile istemiyor! Bazı insanlar kaburga (rib), bazıları hamburgerler ...

Herkesin sevdiği  tek yiyecek nedir? Pizza !!!

Bu yemeyi ilk defa kim icat etti (invent)? Kökü (origin) nereden kaynaklanmaktadır? Her zaman kökünü İtalya'dan biliyoruz. Onlar mı ilkler yoksa başka kişi ve başka yerden mi  kökleşmiş?

Birçok tarihi (historical) sorular gibi, kökeni ve konuyu açıkça belirtemezsiniz ve bu konuda tarihçilerin farklı görüşleri var. Aslında, Pizzadan olan tanımınıza bağlıdır.

Pizza, fırında pişirilmiş düz bir yassı ekmek olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bu pizzanın kökü orta doğudaki (middle east) çok uzak zamanlara kadar gider.

Pizza'nın özel baharatları olması gerektiğini düşünürseniz, bu tür pizza Yunanlılara (Greek) ve Romenlere (Romanian) geri döner.. Her iki pizzayı da hem zeytinyağı (Olive oil) hem de yerel baharatlar (Local spices) ile pişmiş ekmek halinde yiyorlardı.

Hepimize tanıdık (familiar) bir tür pizza: Domates sosu (tomato sauce), peynir (cheese) ve baharatlarla sunulan pizza , İtalya'ya dönüyor.

İtalya'nın Napoli şehrinden gelen şef Rafaela Esposito'nun adı, bu pizza tütü için seçilen ilk üretici adıdır. Ancak, Tarihçiler (Historian), çeşitli baharatlarla birlikte yassı bir ekmek olan bu pizzanın yıllarca sokak satıcıları tarafından fakir işçilere satıldığını söylüyorlar.

Diğer hikayelere göre, Esposito'dan İtalyan kral Umberto 1 ve Kraliçe Margretta'nın sarayına gitmesini ve pizza yapmasını istemişler. Yaptığı taze domates, Mozzarella peyniri ve fesleğen (basil)  içeren pizza günümüzde MargaritaPizzası olarak adlandırılmış. 19. yüzyılın sonlarında İtalyan göçmenleri (immigrants) tarafından İspanya, Fransa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'ne tanıtıldı ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraya kadar popülarite kazanamadı. Ancak, askerler Dünya Savaşı'ndan döndüğünde ve İtalyan restoranlarında yemek yediğinde Pizzaya hayran kalmışlar ve o zamandan  Pizza ün kazandı ve popüler oldu.

Amerikan ilk Pizza dükkanı (Pizzeria ) 1905'te Lombardi tarafından New York'taki bir caddede başladı ve hala aynı fırınla servis veriyor,  Ancak konumu değişmiş. Amerikan pizzası  da İtalyan tarzından geliyor.

Bugün, pizza dünyadaki en popüler (most popular) gıdalardan biridir. Çoğunlukla pizza adının Napoli şehrinden alındığı düşünülüyor ancak yeni araştırmalar, adın kuzey İtalya'daki bir kentten geldiğini gösteriyor.

 


 

 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.