Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
9 Oct
ENG45  0

Paris Attractions

 Paris'te görülmesi gereken yerler!

 

 

Orsay Müzesi:

 

Bir zamanlar tren istasyonu (railroad statiın)olan güzel bir müze (Museum), şimdi 1848 ve 1914 yıllarında toplanan resim, heykel (sculpture), demirbaşlar ve fotoğraflar içeren büyük bir Empresyonist (impressionist) eserler koleksiyonudur. 2011 yılından bu yana, bu müzenin üst tavanının yenilenmesi (renovation) devam ediyor ve sadece orta ve alt katlar görüntülenebilir. Üst kat 20 Ekim'de tekrar açılacak (reopenden). Bu müze Avrupa'daki en büyük müzelerden biridir.

 

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower):

 

Adını, kendi mühendisi (engineer)Gustav Eiffel'den almış ve 1887'den 1889'a kadar uzanan bir yapıttır. Başlangıçta Paris'teki sanatçılar (artists) ve entelektüeller (intellectuals) tarafından eleştirilen (criticize) bu büyük bina, şimdi halkı onunla gurur duyuyor ve onların uygarlıkla gurur kaynakları olmuş. Ayrıca dünyanın en tanınmış kulesidir ve en çok izleyici sahibi olduğunu kazanmış: 2015 yılında 6,9 milyon kişi.

 

Louvre Müzesi:

 

Bu müze, yıllar boyunca çeşitli sanat eserleriyle dünyadaki en büyük sanat müzesidir (Art museum). Da Vinci’nin eseri olan Mona Lisa tablosu bu müzede  korunmaktadır. Bu müze, Louvre Sarayı'nda bulunmakta ve aslında bu yapı geçmişte bir kale olarak inşa edilmiştir.

 

Notre Dame Kilisesi (Notre Dame Cathedral):

 

Goethe tarzı mimarinin başyapıtı olan meşhur kilise, 12. yüzyılda inşa edilmiş ve kentin sembolik kalbi  (symbolic heart) olarak kabul edilmektedir.

 

Lüksemburg Bahçeleri (Luxembourg Gardens) :

 

Bu resmi (formal) bahçeler Fransız Devrimi'nden (French revolution) önce sadece kraliyet ailesi (Royal family) için kullanılıyordu, ancak günümüzde halkın en çok rahatlatıcı (relaxation) yerlerden biridir.

 

Garnier Sarayı (Garnier Ulusal  Opera Bina) :

 

Bu sarayda, Opera performansları, bale dansı ve oda müziği (Chamber music) yapılır ve tarihi değer taşıyor  ve saraya girdiğinizde değerli heykeller (Sculptures) ve tablolarla (Paintings) karşılaşacaksınız.

 

Seine Irmağı :

 

Doğudan (East) batıya (West) doğru dolaşan ve kentin kalbinde akan ünlü 777 km uzunluğundaki nehir kenti iki kısma ayırıyor ve ticari açıdan önemli. Nehrin çevresinde güzel ve heyecan verici manzaralar ve güzel yerler var, birçok kişi de nehir üzerindeki teknede kutlamalarını yapıyorlar.

 

Monmart'ın kutsal kalbi kilisesi (Basilica of the Sacred Heart of Montmartre):

 

Kentin en yüksek kesiminde yer alan bir Roma Katolik kilisesidir ve kentin yüksek bölgelerinden güzel manzaralar izleyebilirsiniz. Bu binanın hem siyasi (political) değeri hem de kültürel (cultural) değeri vardır.

 


 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.