Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
11 Sep
ENG45  0

Myanmar'da neler oluyor?

    

 

 

Myanmar'da neler oluyor?

Bu günlerde, Myanmar'da şiddetle ilgili çok şey duyuyoruz. Birçok kişi başka yerlere sığınmak için ülkelerinden kaçıyor. Ancak  bunların arkasında olan hikaye nedir? Bu insanlar kimlerdir ve neden katlediliyor ya da evlerinden ve topraklarından ayrılmak zorunda kalıyorlar?

 Burda Rohingya adlanan insanlara göre kısa bir tarihçemiz var.

Dünyanın en zulüm gören insanları olarak tanımlanan 1.1 milyon Rohingya halkı Myanmar'da yaşıyor.

Aslında onlarca yıldır Budistlerle zorla bir arada yaşadıkları olan Rakhine eyaletinde yaşıyorlar.

Rohingya halkı Müslümanların torunları olduklarını söylüyor, belki nesiller önce  Myanmara gelen Fars ve Arap tüccarların torunları.

Myanmar hükümeti onlarla yurttaşlığı inkar eden vatansız insanlar olarak davranmaktadır.

Rakhine eyaletinde şiddet patlamalarıyla birlikte, onlarca yıldır etnik gerginlikler vardır. Geçtiğimiz Ekim ayında yetkililerin Müslüman olduklarına inanan dokuz polis memuru, silahlı kişiler tarafından öldürüldü.

Ortaya çıkan şiddetin ardından, 87 bin Rohingya Müslüman'ı Bangladeş'e kaçtı ve hükümet birlikleri Rakhine eyaletinde varlıklarını arttırdı.

Geçen ay Myanmarda, yedi Budistin öldürüldüğü tespit edildikten sonar, Rakhine'deki Askeri güçleri sayısını daha da artırdı.

Askeri güçlerin çoğalması, yeni bir şiddet dalgası uyarılarına neden oldu. Ordu, şiddet olayında 400 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. BM 123 bin kişinin Bangladeş'e kaçtığını söyledi. Sınırdan geçip kaçanlar, günlerce yürümüşler, ormanlarda  saklanmış ve dağlar ve nehirleri geçmişler.bunlardan  Çoğu hasta ve bazılarınında kurşun yaraları vardır.

BM'nin mülteci kuruluşu BMMYK, Salı günü yaptığı konuşmada, devam eden çatışmalar hakkında ve sivillerin emniyet ve güvenlik ararken öldükleri konusunuda "ciddi endişe duyduğunu" söyledi.

Pazartesi günü BM, yardım ajanslarının kuzey Rakhine eyaletindeki binlerce sivilin yiyecek, su ve tıbbı gibi can kurtaran malzemeleri tedarik etmesinin engellendiğini söyledi.

Rohingya'nın kendi köylerini yaktığı ve Budistleri ve Hindular'ı öldürdüklerini iddia etmesinin yanı sıra, Myanmar ordusu şiddet sonucu öldürülenlerin çoğunun "terörist" olduğunu söyledi.

Rakhine'ye erişim sınırlı olduğundan, bu tür iddiaların doğru olduğu mümkün değildir. Hükümet uluslararası yardım görevlilerini "teröristlere" yardım ettikleri için Rakhine eyaletindeki bir köyü kuşatmakla suçladı. Talep, güvenliklerinden korkan yardım görevlileri tarafından tehlikeli bir şekilde sorumsuz olarak kınandı.

 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.