Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
3 Oct
ENG45  0

Kadınlarda çalışmanın etkisi

 

 

 

Kadınların ev dışında çalışması gerektiğini düşünüyor musunuz? Belki de bugün de bu soru saçma ve anlamsızdır, ancak kadınları sadece evhanımı olarak gören ve onların dışarıya çıkmalarına izin vermeyen ülkeler  veya kültürler hâlâ var. Hâlâ babalarının, kocalarının, kardeşlerinin veya oğullarının koruması altındadırlar ve onlar olmadan kararlar almalarına izin verilmemektedir. Ama neden kadınlar dışarıda çalışmalıdırlar?

Çalışan kadınların rolü bir Domino'ya benzediği söylenebilir. Şimdiye kadar Domino'yu gördüyseniz, ilk hareketle veya bir parçanın hareketiyle bile yapının tamamı hareket etmeye başlıyor. Kadınların rolü aynıdır. Bir kadın mutlu ve daha canlı olduğunda, tüm aile üyeleri de bundan istifade eder ve aksi halde eş, kız kardeş, anne veya kız olarak bir kadın depresyondaki ruh hali varsa, tüm aile bireylerini etkileyebilir. Bu yüzden mutlu bir kadın bir aileyi mutlu eder.

Ancak kadınların çalışması onların sevinçli ve mutlu olmalarının nedeni mi? Biraz olabilir.

Kadınlar evden ayrılırken, sıkıcı ve tekrarlanan bir ortamdan dışarıya çıkıp ve böylece morallerini değiştirebilirler. Farklı bir ortama girerek ve aile üyeleri dışındakilerle birlikte olmak, onlara bağımsızlık duygusu verir; bu da, kendine güvenebileceği anlamına gelir. Başkalarıyla ilişkili olarak kendine güven ve daha fazla canlılık kazandırmanın yanı sıra, çalışmak maddi bağımsızlığa da neden olur ve hatta ailenin maddi yükünü bile dengeleyebilir.Bu mali özerklik duygusu, kadınlar da dahil olmak üzere herkes için en güzel anlam taşır. Çalışan anneler  çocuklarına ne kadar etkili olduklarını öğretiyorlar.

Elbette, tüm bunlar, kadınların çalışmalarından memnun oldukları ve çalıştıkları işi sevdiklerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ve söylediğimiz nedenlerden dolayı, çalışan ve canlı bir kadın topluluğu yararlı ve canlı kılabilir.

 

 

 

 

Should women work outside or not? Do you think this is an absurd question?
Most of the women these days work outside the home but there are still some countries or cultures who do not allow women to work. They are still under the control of their men, they can be their fathers, brothers, husbands or their sons. But why should women work outside?
In my opinion working outside for women is like a domino effect. Have you seen a domino? Have you seen by a single movement the entire domino moves too? The role for working women is also the same.
If a woman is happy and energetic the entire family and members at home can be happy and energetic and the reverse is also true. If a woman as a mother or a wife or even a daughter is depressed and sad the effect definitely shows itself on the other family members.
The first thing that is good for women to work is they get out there to the society and are away from their home surroundings which can be boring and stressful sometimes. By being with other people they can spend some time apart from their routine chores, so this brings them joy and happiness.
The feeling of being accepted in the society and doing something good for others gives women a sense of satisfaction. When this positive feeling runs over their system the next movement happens for them and that shows its effect at home. They can be a better wife a happier mother or a wonderful daughter.
They are happy and others are too. Besides from the good move that it brings for them they can be a great financial help for themselves and again others too. The feeling of financially independent gives them more power and strength in life that is not comparable to anything else.
By being strong, happy and independent they teach their kids the same way of success and happiness in life. Also, as they get older they will have more experiences to share with others, more friends to make and much more. So, not only working outside for women can be mean to happiness and success but by doing so they help the world around them to be happy and successful.
Of course, all of these things are true if they like to work and they love their jobs, otherwise, it can be very much stressful for them.
 

 
 
 
 
Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.