Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
4 Sep
ENG45  0

Hayatta bu kadar acele Neden?

 

 

 

Hyatta bu kadar acele Neden?

Sabah aceleyle uyanıp ve bir bardak çay içmeden  ya da başka bir şey yemeden evden ayrılıp işe giden insanlardan biri misiniz? En son ne zaman arkadaşın veya eşinle akşam yemeği yediniz?  Bir kuşun şarkı söylerken sesini duydunuz mu veya duyduğunuzda bir an durup kuşun sesini dinldiniz mi? Ya da yağmur yağdığında bir kaç saniye durup yağmurun suratınızı dokunmasına izin verdiniz mi?

Belke, şu anki yaşam hızıyla bu şeylerin mümkün olmadığını kendi kendinize söylüyorsunuz.  Hepimiz üzerimize atanan işleri yapmak için acele ediyoruz ve hızımızı yavaşlatırken diğer insanlardan geride kaldığımızı ve zaman kaybettiğimizi düşünüyoruz. Başka söylerken, yani biz hep yaşamak istiyoruz, ancak şu anda değil. Her zaman ya geçmişte kaybolmuşuz yada henüz gelmemiş bir geleceği bekliyoruz.

Hayata bir yolculuk olarak bakarsak, seyahat ettiğimiz  yoldan zevk almalıyız, her zaman sadece hedefe ulaşıpta manzarayı kaybettiğimiz değil.

 

 

 

 

Hayatta aceleyi nasıl azaltabiliriz?

Hayat hızını yavaşlatmak için bir şeyler yapmamız ve sadece kendimiz olmamız ve günümüzde yaşamamız gerekiyor.

Birkaç çözüm kullanarak, yolculuğumuzun hızını azaltabilir ve yolumuzdan keyif alabiliriz.

Daha yavaş yaşayalım:

Birkaç farklı işi birlikte yapmak isterseniz, çok zaman alacak ve zamanı kaybetmemeniz için sürekli acele edip stres altına girmeniz gerekir. Gün boyunca onlar için zamanız olan işleri yapmaya çalışın.

Plan yapın :

Daha yavaş çalışmak ve işleri yapmak için zamana sahip olmanız için her gün plan yapmanız gerekir. İlk önce sabahları ne yapacağınıza karar verin ve bunları yapmak için ne kadar zamanlamanız gerektiğini düşünün. Gerekli ve önemli görevleri önceliklendirin ve her biri için doğru zamanı seçerek zamanı planlayın ve stres ve zamanızın az olduğu endişeden uzaklaşın.

Tüm işleri birlikte yapmayın:

Günlük işinizi yapmakla meşgulsanızsa  TV izlemeye çalışmayın. Yalnızca dinlenme  için TV izliyorsanızsa, aynı anda başka şeyler yapamayın. Bir işleri yaptığınızda odaklanmaya çalışın.

Kendiniz için zaman ayırın:

Her gün, hatta on beş dakika olsa bile kendiniz için vakit ayırın. Şu zaman içerisinde, ne isterseniz yapın ve bunu yapmaktan keyif alın. Müzik dinlemek, film izlemek, kitap okumak veya zihninizi rahatlatan ve sizi eğlenceli hale getiren herhangi bir etkinlikse onu yapın.

Bazı şeyleri ve işleri bırak :

Belki de gün boyunca yapacak çok işiniz var. Bu durumda, öncelikli görevleri bitirmeye çalışın ve acil olmayan ve başka zamanda da yapabileceğiniz işleri bırakın.

"Hayır" söylemeyi öğrenin:

Sizden yapabilemeyeceğiniz çok şey istenilirse, Kolayca reddedin ve o isteğe "hayır" deyin . Herkesi tatmin edemeyeceğimizi unutmayın, bu nedenle herkesin taleplerini karşılamak zorunda değilsiniz.

Şimdiki zaman içinde yaşayın:

Unutmayın, şu anda yaşıyorsunuz ve anları önemsemelisiniz. Hayatınızın her anından en iyi şekilde yararlanmaya çalışın çünkü yarını görebilip bilmeyeceğinizi  kimse bilmiyor.

Zihin ve bedenlerimizi sakinleştirmeye çalıştığımızda aslında çevremize büyük bir eşlik edeceğimizi bilmemiz gerekir. Cismimize ve ruhumuza önem verip bakmamız bencillik bir iş olmadığı, aynı zamanda çevremizdeki dünyayı sakinleştirmeye çalışıtığımızı bilmeliyiz.

 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.