Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
5 Sep
ENG45  0

Hayatımız boyunca nasıl mutlu ve sağlıklı kalabiliriz?

      

 

 

Hayatımız boyunca nasıl mutlu ve sağlıklı kalabiliriz?

Son zamanlarda, gençlere hayatının en önemli hedeflerinden sormuşlar  ve bunların yüzde 80'inden fazlası en önemli hedefinin zengin olmasını ve geri kalanın asıl hedefi ünlü olmağını söylemişti.

İnsan hayatıyla ilgili en uzun süren çalışma Harvard Üniversitesi'ndedir ve bu çalışmada 75 yıl boyunca 724 kişi işlerinden, hayatlarından ve sağlık durumlarından sorgulanmıştır.

Bu çalışmaların sonuçları nelerdir?

Bu sonuçların servet , şöhret veya daha fazla çalışmakla ilgisi yoktur . 75 yıllık bir çalışmadan aldığımız en net mesaj şuydu: İyi ilişkilerimiz bizi mutlu ve daha sağlıklı tutuyor.

Sosyal ilişkiler bizim için gerçekten çok iyi ve yalnızlık bizi öldürüyor. Aile, arkadaşlar ve toplum ile iyi sosyal ilişkilere sahip kişilerin, daha az ilişkileri olanlardan daha mutlu ve fiziksel olarak daha sağlıklı ve daha uzun yaşamları olduğu sonucuna varılmıştır.

Bu araştırmadan öğrendiğimize göre ikinci büyük ders, arkadaşlarınızın sayısı önemli değil, önemli olan yakın ilişkilerinizin kalitesidir.

 

 

 


What keeps us healthy and happy as we go through life? There was a recent survey of asking young people what their most important life goals were, and over 80 percent said that a major life goal for them was to get rich and rest of them said that another major life goal was to become famous.

The longest study of adult life is happening now at Harvard Study of Adult Development for 75 years, we've tracked the lives of 724 men, year after year, asking about their work, their home lives and their health.

so what have we learned?

The lessons aren't about wealth or fame or working harder and harder. The clearest message that we get from this 75-year study is this: Good relationships keep us happier and healthier.

Social connections are really good for us and loneliness kills. It turns out that people who are more socially connected to family, to friends, to a community, are happier, they're physically healthier, and they live longer than people who are less well connected.

The second big lesson that we learned is that it's not just the number of friends you have but it's the quality of your close relationships that matter.

 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.