Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
18 Sep
ENG45  0

Hayal Gücü

 

 

 

Hayal gücünün güçlendirilmesi üzerine kitap okumanın etkisi :

Dan Gilbert’in insan beyninin büyümesini etkileyen muhteşem mutluluk ilmi ili ilgili bir konuşması var.

2 milyon yıl boyunca,  insan beyni ağırlılığı neredeyse üç kat arttı. Yaklaşık yarım kilo olan Habil'in beyninden bu bir buçuk kilo olan et parçasına ulaştık.Büyük bir beynin bize ne yararı olduğunu ve bu yüzden doğanın bize daha büyük bir beyin sağlamasına çok fazla ilgi duyduğunu düşünüyor musun? Açıkçası, beyindeki 3 kat artış sadece volümetrik değil. Fakat yeni yapılar da ona eklenmiş. Beynine eklenen en önemli kısımlardan biri prefrontal kortekstir. Bu bölümün en önemli işlevi simülasyon.Pilotlar gerçek uçaklarda yanlış yapmasınlar diye, uygulamaları için uçuş simülatörlerinden kullanıyorlar. İnsan, doğal olarak, bir şeyi yaşamadan önce aklında hayal edilebildiği ve hayvana karşı özel bir insani avantaj olan bu benzersiz uyarlamaya sahiptir. Mağazalarda sarımsak ve soğan tadında dondurmaların olmaması nedeni de prefrontal korteks’in bu tadı beyninde simülatör ettiği ve beynin bölyle pürüzlü bir tadı tadabileceğidir.

Hayal gücü, bir kişinin bir efektin başlamadan önce sonuçlarını görmesini sağlar.

Buluşlar ve yenilikler yaratır.

Düzgün ve güzel hikayeler yaratır.

Hayal gücümüzde zorluklarla mücadele edebiliriz.

Henüz görmediğimiz konuları analiz edip yeni çözümler üretebiliriz.

Heykel, müzik, resim, film ve tiyatroyu yaratmadan önce zihnizimzde yaratabiliriz.

İyi hayal gücü ile acıyı unutabiliriz. Zihinimizde gerçekleri değiştirebiliriz. Hayal gücünün yardımıyla, hayat vizyonunu değiştirebilirsiniz.

Dervişleri, yoksul şairleri ve bilimadamlarını zenginlerden daha mutlu eden şey hayal gücüydğ. Fakir ama zengin ve Zengin ama fakir olan insanların arasındaki  farklılık da düşünce ve hayal gücü tarzıdır.

Hayal etmek ve rüyalar yaratmak, herhangi bir faktör gibi, günlük uygulamayı gerektirir. İşte kitap okumanın önemi şu.

Kitabın filme göre en büyük üstünlüğü, kitabın kişinin hayal gücünü arttırmasıdır. Kitap, puzzle’e benziyor ve onu okudukça çoğu bölümlerini kendi kafanızda yaratmalısınız ama filimlerde olan puzzle gibi bölümleri kendisi yaratıp ve seyircinin kafasına koyuyor.

Kitaplar, başkalarının hayallerini ve rüyalarını  anlatıyor. Kitaplardan dersler ve modeller alırsınız. Her bir yazarın nasıl ifade edeceğini öğreniyorsunuz ve sonra yazıları farklı dillerde ve farklı türlerde gördüğünüzde; bu hayallerin nasıl ve hangi araçlarla ortaya çıkabileceğini öğreneceksiniz. Daha sonra her gün bir yazarın hayal gücünü uygulayarak , her defasında hayal gücünü yeniden yaratma gücünü aklınızda güçlendirin.

Filmler ve tablolar da zihninizin yapması gereken kayda değer kreasyonlar ve rekreasyonları yapmaktadır. Bu açıdan, hayal gücünüzü güçlendirmenize yardımcı değildir. Bu nedenle, çok kitap okumayan insanlar yaratma ve yeniden oluşturma konusunda zorluk çekerler. Sinema tarihinde çok sayıda harika film olmasına rağmen hiçbiri kitap yerine geçmiyor.

 


 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com
 


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.