Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
19 Oct
ENG45  0

Dünyanın en ünlü sokakları nerede? - 2.Bölüm

 

 

 

 

WWW.ENG45.COM Sitesinin önceki makalasında dünyanın en ünlü sokakları arasında yer alan bir kaç sokakla tanış oldunuz. mu makalada devamını öğreniyoruz.

 

6. Khao San Road

Khao san caddesi, Tayland, Bangkok’taki Chao Phraya Nehrinin bir blokunda yer alan küçük bir yoldur. Kao Sun, "pirinç unu" olarak tercüme edilir ve bu sokak, Bangkok'un pirinç çarşısı olduğu zamanı hatırlatıyor. Bununla birlikte, son yirmi yılda Cao San Road popüler bir tırmanıcı mekânı haline gelmiş. Yolda uygun fiyatlı yurtların yanı sıra barlar, yiyecek tezgahları, restoranlar, mağazalar, kafeler ve seyahat acenteleri gibi ucuz konaklama birimleri de bulunuyor.

 

7. Wall Street

Wall Street, New York’un borsa yeri ve bir finans bölgesinin tarihi kalbidir. Bu terim, büyük iş ve ABD hisse senedi alım satımı için atasözü haline geldi. Dar sokaklar,  Doğu nehrine doğru Broadway'de yokuş aşağısında yer alıyorlar ve Wall Street, büyüyen anlaşmaları korumak için 17. yüzyılda bir Hollandalı tarafından yaptırılan bir duvar olarak adlandırılıyor. 18. yüzyılın sonunda tüccarlar ve brokerler, Wall Street'in eteklerinde bir müren altında gayri resmi anlaşmalar yapıyorlardı. Bu, 1817'de kurulan New York Borsası'nın menşeidir. New York'taki diğer ünlü sokaklar arasında Broadway, Beşinci Cadde ve Madison Bulvarı yer alır.

 

8. Via Dolorosa

Via Doloresosa, Urişlim Eski Kenti iki parçasında olan ünlü bir caddedir ve Mesih'in çarmıha gerilmesinin nihai aşamalarını tasvir eder. 25 kilometrelik rota yüzyıllar boyunca değişti ve yirmi birinci yüzyıldaki arkeolojik bulgular, orijinal rotanın veya Doloresosa'nın batıdaki tepelerde daha gerçekçi bir yolda olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, insanlar geleneksel olarak İsa Mesih'in acısını anlamak için rotayı dolaşıyorlar. Yol boyunca her biri belirli bir hikaye veya olaya bağlı olan Çaprazdan 14 istasyon var.

 

9. Las Vegas Strip

Las Vegas, Nevada'nın güneyinde bulunan dünyanın kumar merkezidir. Las Vegas'ın dört bir yanından kumar evleri bulunabilir, ancak bunların çoğu güney Las Vegas Blvd boyunca bir levha halinde bulunur. Süslü uzay maceraları ile bol miktarda bolluk ve detaylara dikkat eden çok büyük bir otel var. Kumar evleri genellikle romantizm, sırlar, kodlar ve destinasyonlardan çıkan isimler ve temalar içerir.

 

10. Champs-Elysees

Sinemalar, barlar, lüks mağazalar ve kestane ağaçlarıyla Champs Elysees, Paris'in ve Fransa'nın en ünlü sokaklarından biridir. Bu güzel cadde, Concord Meydanı'ndan Zafer Meydanı'na kadar uzanmaktadır. Ve aynı zamanda Paris'teki en prestijli alışveriş bulvarlarından biridir. Üst katlar çoğunlukla ofisler tarafından işgal edilmiş, böylece birkaç kişi Champs Elysees'de yaşayabiliyor. 1975'ten beri geleneksel olarak Tour de France'ın son sahnesi Champs Elysees'de sona erdi ve bisikletçiler sokakta altı ila sekiz tur yürüdüler.

 

Bu makala ile ilgili diğer makalayı https://www.eng45.com/enarticles/post/472/d-nyan-n-en-nl-sokaklar-nerede-1-b-l-m adresine okuya bilirsiniz.

 


 

 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.