Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
23 Oct
ENG45  0

Dünyanın en kalabalık metrolarını tahmin edebilir misiniz?

 

 

 

 

 Çin, Pekin Metrosu

2016 yılında Pekin metro hatları günde 10 milyon yolcu taşımış. Pekin'in metro hattı çeşitli yönlerden dikkat çekiyor. Birincisi, platformlarındaki trafik tıkanıklığı ve ikincisi, 2008 Olimpiyat Oyunlarından önce kentteki metropol yolcularının sayısı önemli ölçüde düşük olması nedeniyle. Şu anda, metro Pekin'de 19 hat ve 345 istasyona sahiptir!

Çin, Shanghai Metrosu

Dünyanın ikinci kalabalık metrosu Çin'de! 2016'da Şanghay metrosu günde 9 milyondan fazla yolcu taşımış. 2010 Dünya Fuarından önce, metroda günlük yolculuk yapan yolcu sayısı çok daha düşüktü. Bu Metro 14 hat ve 372 istasyona sahiptir.

Japonya  - Tokyo Metrosu

Yolcuları trene itmek zorunda kalan görevlileri ile , Tokyo metrosunun bu listenin başında olması gerektiğini düiünebilirsiniz.  Bu Metro, on yıllar boyunca her gün 8 milyondan fazla kişiyi taşıyarak, dünyanın en kalabalık metrosuydu. Tokyo metro sistemi  9 hatlı ve dört hatlı 2 metroya sahiptir ve biletleri farklıdır.

Güney Kore – Seoul Metrosu

2014'e kadar Güney Kore metrosu hattında günlük 7 milyondan fazla yolcu vardı, ve bu listede yer alan ilk üç seçeneğe göre fazla değildir. Bu Metro 9 hat ve 283 istasyona sahiptir. Güney Kore metro istasyonları hakkında ilginç bir husus, bunlardan bazılarına ulaşmak için 4 ila 5 uzun merdivenden  gitmeniz gerekiyor!

Meksika - Mexico City Metrosu

İspanyolca, muhtemelen dünyanın ikinci en yaygın kullanılan dilidir, ancak metrosu dünyanın en kalabalık metro listesinde yer alan sadece bir İspanyolca konuşan ülkedir. Mexico City Metrosu, 12 hat ve 195 istasyona sahiptir ve günde yaklaşık 4 milyon yolcu taşımaktadır. 1985 yılında Meksika'yı sarsan deprem nedeniyle metroda herhangi bir hasar meydana gelmedi ve bunun için ünlü oldular.


 

 

 

  

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.