Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
25 Oct
ENG45  0

Dünyadaki en güçlü kadın yöneticiler kimlerdir?

 

Başarılı insanların hayat hikayelerini dinlemek her zaman ilginçtir çünkü yaşam biçimlerini bilmek suretiyle biraz modellenebiliriz. Her ne kadar iş dünyasını erkeklerle görmeye alışkın olsak da bazen kısıtlamalara giren ve önemli başarılar elde eden kadınlar da görüyoruz. 2017'de 500 başarılı kişinin listesine bakarsanız, dizide 32 başarılı kadının adını göreceksiniz, bunlardan bazılarını bu yazıda bulacaksınız.

 

Abigail Johnson, Net Sermaye: 15.3 Milyar Dolar

Abigail Johnson, 2014 yılında Fidelity'nin genel müdürü, ve 2016'da babasının  emekliliğinden sonra yönetim kurulu başkanı olarak seçildi. Harvard Üniversitesi'nden MBA derecesi alan ve şirketin yüzde 24'ü sahibidir. Daha önce bir müşteri hizmetleri merkezinde bir memur olarak çalışıyordu.

 

Meg Whitman, Net Değer: 2,8 Milyar Dolar

Hewlett-Packard Enterprise'ın CEO'su ve HP yönetim kurulu başkanı olan Bayan, 2016'da 35.6 milyon dolar ödül aldı. Bunlardan once, SurveyMonkey ve Proctor & Gamble şirketlerinde yönetim kurulu üyesiydi ve çoğu onu eBay'in büyüdüğü için tanıyorlar; çünkü 1998 yılında şirketi ele aldığında şirketin yıllık satışı yaklaşık 4 milyon dolardı ama 2008 yılında yıllık satış 8 milyar dolara yükseldi.

 

Sheryl Sandberg, Net Sermaye: 1,61 milyar dolar

O CEO değil, ancak Facebook'un genel müdürü olmak onu listede en etkili insanlardan biri yaptı. 2015 yılında sadece  Facebook'tan  18,7 milyon dolar kazandı ve kocasının ölümünden sonra, zor günlerde hayal kırıklığına uğramamalrı için insanlara yardım eden bir organizasyon kurdu.

 

Safra Catz, Net sermaye: 670 milyon dolar

41 milyon dolarlık bir masala dünyanın en pahalı kadın yöneticilerinden biri olan Safra Catz, Oracle Şirketi genel müdürü ile birlikte çalışarak; şirketi beklenmedik bir kazanç sahibi etti.

 

Merrisa Mir, Net Sermaye: 540 Milyon Dolar

Merrisa Mir, Haziran 2017'de Yahoo'dan istifa etti, ancak 2012'de haftalık 900 bin dolar kazanan Merrisa Yahoo Web servisi Genel müdürü oldu. Google’in ilk çalışanlarından biri olan Merrisa, sonralar da bu destekle çok  ilerlemeye sahip oldu.

 

 


 

 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.