Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
30 Oct
ENG45  0

Dünya Mirası Listesi'nde listelenen dünyanın en güzel tarihi yerleri

 

Dünyamız, doğal ya da insanın yapmış olduğu Etkileyici ve muhteşem yerlerle doludur. Eski medeniyetler tarafından inşa edilmiş pek çok beklenmedik ve nefes kesici tarihi yerler var ve elbette hangilerinin en iyi olduğunu söylemek zor. Kendiniz düşünün ve kendi ülkemizde ne kadar tarihsel yer bulunduğunu ve her biri kendi tarih ve kültürüne sahip olan ve birbirinden tamamen farklı bir yer olduğunu görüyorsunuz. Aşağıda, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde listelenmiş tarihi yerleri tanıyalım.

 

Machu Picchu

 

Machu Picchu, güney Peru'da bulunan ve trenle ulaşılabilen dağın tepesinde bulunan ıssız bir şehirdir. 1911'de yeniden keşfedildi ve eski INCA uygarlığının önemli bir kültür merkez olduğu bilindi. Şehir "Inca Şehri Kayıp Kenti" olarak adlandırılmış ve 1983'te UNESCO Dünya Kongresi tarafından tescillenmiş ve 2007'de dünyanın yedinci yeni harikası haline gelmiştir. Bölgedeki turist sayısındaki artış ve yaralanma potansiyeliyle ilgili endişeler, kaç kişinin bu alanı ziyaret edebileceğine ilişkin kısıtlamalara neden oldu.

 

Tac Mahal

 

Bu büyük yapı 1600 yılında Agra şehrinde inşa edilmiş ve kalbinde bir sevgi lezzetine sahip. Bu beyaz mermer mezar, Şah-i Cihan adındaki İmparatorluğun mezarı ve Hindistan'ın en çok görülmesi gereken yerlerinden biridir. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak tanıtıldı ve Dünyanın 7 Yeni Harikasından biri olarak ilan edildi. Tac Mahal, her yıl dünyanın dört bir yanından 2-4 milyon turiste ev sahipliği yapıyor, bu yüzden bu değerli bölgeyi korumak için turist kısıtlamaları yapıldı. Tac Mahal’ın en büyük tehdidi hava kirliliğidir,bu mermer için toksiktir ve mermiyi yok edebilir.

 

Çin duvarı

 

Çin büyük duvarı aslında çok dayanımlı duvarlardan yapılmış. Bu duvar Moğol istilasını önlemek için M.Ö. üçüncü yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak ilginçtir ki bu büyük duvar bile Moğol istilasını engelleyemedi. Bu duvar dünyadaki harikalarından biridir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kayıtlıdır ve halen mimarisi ve yapımı, zihinlerinde soru işareti gibi kalıcıdır.

 

Chichén Itzá

 

Chichén Itzá "Itzá duvarının ağzında" anlamına gelir ve Dünya yedi harikalarından biri olduğu haricinde Meksika'nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik alanıdır. Bu duvar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ünlü Maya kabilelerinin en önemli tarihi yapılarından biridir ve son yıllarda restore edilmiş. UNESCO Dünya Mirası listesinde yazılmış olan yerlerdendir.

 


 

 

 

 

Online İngilizce Eğitimi ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.