Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
17 Sep
ENG45  0

Dünya'da En Sağlıklı Besinler - Üçüncü Bölüm

 

 

 

Dünya'da En Sağlıklı Besinler 

 

 

Balkabağı


Balkabağı demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyumdan zengindir. Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur ve demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler.
Yüksek lif içermesi kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Sindirim sistemi dostudur. A vitamini ve E vitamin içeriği yüksektir. Göz sağlığı, hücre ve deri yenilenmesinde etkilidir. Çok güçlü bir antioksidanttır. Kanser hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.Potasyum içeriği çok yüksektir. Dolayıısyla hipertansiyona karşı koruyucudur. Çekirdeği prostat sağlığı için etkilidir. Beta karoten içeriği en yüksek olan sebzedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. 

 

Kalori: 49, Yağ: 0.2 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 2 mg, Karbonhidrat: 12 gr, Lif: 3g, Şeker: 5g, Protein: 1.8 gr.

 

 

Kuşkonmaz


A, B ve C vitaminleri açısından zengin bir besindir. Hindistan ve Çin gibi ülkelerde çokça kullanılır. Kuşkonmaz suyunun alkali özelliği yüksektir ve dolayısıyla kas dokuları temizleyerek, kan asiditesinin azalmasına yardımcı olur.
Kemik sağlığı için faydalıdır, Kanserden korur, Hamileler için faydalıdır, Güçlü bir antioksidandır, İltihaplanmalarla mücadele eder,  Diyabete iyi gelir, Kalbi korur, Sindirim sistemine destek olur, Enfeksiyonlarla savaşır, Ruh sağlığına iyi gelir, Beyin fonksiyonlarını artırır, Doğal bir idrar söktürücüdür, PMS belirtilerini hafifletir, Böbrek taşını tedavi eder, Kilo vermeye yardımcı olur, Bağışıklık sistemini güçlendirir, Alzheimer hastalığını tedavi eder, Göz sağlığını destekler.


Kalori: 3, Yağ: 0 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum 0 mg, karbonhidratlar: 0.6 g, Lif: 0.3 g, Şeker: 0.3 g, Protein: 0.4 g.

 

 

Yer Lâhanası


Bu sebze güçlü bir antioksidandır. B1, B2, B3, B6 vitaminlerini içeren, kalsiyum, fosfor ve magnezyum mineralleri içerir. 
En sık Hindistan’da yeniyor. Özellikle Keşmir bölgesinin temel besin maddesi. Bu bitkinin herşeyi yenilebilir. Kökünü patates gibi kızartabilir, yapraklarından salata yapabilir, sulu saplarını çiğ olarak atıştırabilirsiniz.


Kalori: 36, Yağ: 0.1 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 27 mg, Karbonhidrat: 8.4 gr, Lif: 5g, Şeker: 4g, Protein: 2 gr.

 

 

 

Tahin


Tahin uygun ortamda saklanması durumunda bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Fosfor, kalsiyum, demir ile B1 vitamini ve lif kaynağıdır. Vücut direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. 

Tahin içerisinde bakır, magnezyum, amino asit metiyonin, yağ asitleri olan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımında oldukça zengindir. Ayrıca tahin içerisinde bulunan protein, doymuş yağ ve şeker oranının oldukça düşük olması nedeniyle vejetaryen beslenen kişilerde rahatlıkla tüketebilmektedirler.

Tahin hücreleri koruyucu özelliği ile kanserli hücrelerle savaşır. Tahin içerisinde bulunan kalsiyum, faydalı yağlar ile sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar ve kabızlık sorununu ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kalsiyum kemiklerin güçlenmesine, kemik erimesine ve korunmasına yardımcı olur.

Kalori: 89, Yağ: 8 gr, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 17 mg, Karbonhidrat: 3.2 gr, Lif 1.4 g, Şeker: 0.1 gr, Protein: 3g.

 


 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.