Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
14 Sep
ENG45  0

Dünya'da En Sağlıklı Besinler - İkinci Bölüm

 

 

 

 

Hindistan cevizi


Hindistan cevizi en sağlıklı besin maddelerinden biridir. Taşıdığı yüksek potasyum değeriyle kas gelişimine, hücrelerin ve dokuların düzgün çalışmasına büyük fayda sağlar. Magnezyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Bunun dışında sağlık açısından birçok faydası olan bileşenler içermektedir.


Hindistan Cevizi’nin kısaca Faydaları:

Lif Deposu, Diyabeti Dengeler, Yaşlanmayı Yavaşlatır, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir, Karın Yağlarını Eritir, Genel Sağlığa Katkıda Bulunur, Hindistan Cevizi Enerji Sağlar, Epilepsi Hastalığına İyi Gelir, Kanserle Mücadele Eder, Hindistan Cevizi Besleyicidir, İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler, Kolesterol Seviyesini Dengeler, Gebelik Döneminde Son Derece Yararlı, Bakterilerle Savaşır, Kemik Sağlığını Korur, Saç ve Cilt Sağlığına Faydalidir.


Kalori: 283, Yağ: 27 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 16 mg, Karbonhidrat: 12 gr, Lif: 7g, Şeker: 5g, Protein: 2.7 g.

 

 

Sığır Eti


Organik sığır eti, iyi bir mineral, selenyum ve çinko kaynağıdır. Genel sağlık açısından oldukça fazla faydaları olan et vitamin, mineral deposudur. B6, B12, A,B,C,D,E vitaminleri içerir. Ayrıca demir, kalsiyum, fosfat, potasyum açısından zengin besin kaynakları arasındadır. Kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Yağsız sığır eti aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir.
Sığır Et,  kas sağlığına faydalıdır. Kan sağlığını korur, Kanda bulunan alyuvarların demir ihtiyacını giderir, alyuvarların işlevlerini sağlıklı yapabilmelerine yardımcı olan besin ve vitaminler içerir. B6, B12 vitaminleri içeren et, beyin ve zihin sağlığına faydalıdır. Kilo vermeyi kolaylaştırır.

 

Kalori: 99, Yağ: 2.3 g, Kolesterol: 47 mg, Sodyum: 47 mg, Karbonhidratlar: 0g, Lif: 0g, Şeker: 0g, Protein: 20 g.

 

 

Pancar yaprağı


Pancar yaprağı A vitamini ve K vitamini bakımından oldukça zengindir.
Pancar yaprağı, İnsan vücuduna mucizevi bir şekilde faydaları bulunmaktadır. Özellikle kırmızı pancar yaprağına ve diğer pancar yapraklarında bulunan suyun kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle havuç suyu ile pancar suyu karıştırıldığında daha hızlı alyuvarları çoğaltır. Mide ve bağırsaklardaki rahatsızlıkları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Karaciğer hastalıklarını önler varsa tedavisinde yardımcı olur. İçerisinde bulunan B vitamini ve fosfor sayesinde strese iyi gelir sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Ciltle bulunan sivilceleri yok eder. Pişirilip ezilmiş ini vücuttaki yaralara, morluklara ve şişliklere sarıldığında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Avrupa da yapılan araştırmalara göre pancar yaprağı ve kırmızı pancar yaprağı lösemi kanser ve verem hastalıklarından koruyup tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.


Kalori: 8 Yağ: 0.05 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 86 mg, Karbonhidrat: 1.7 g, Lif: 1.4 g, Şeker: 0.2 g, Protein: 0.8 g.

 

 

 

Bezelye


Bezelye, sindirim sistemi organlarından başta mide olmak üzere, bağırsak ve diğer organlara oldukça faydalıdır. Leke ve çil giderici özelliğinden dolayı kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.
A, C, E, K ve B grubu vitaminleri ile protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum mineralleri ile vücudumuz için birçok faydası bulunan folik asit içerir.

Baklagiller familyasından olan bezelyenin faydaları arasında en önemlisi karaciğer açısından olumlu etkilerinin bulunmasıdır. Bezelye, karaciğerin çalışmasını düzene sokar. Lif açısından zengin olması ise sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Bezelyenin faydaları arasında kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da bulunur. Protein bakımından zengin bir sebze olan bezelye, kaslar için önemli bir besindir. Vejetaryenler tarafından, mevsiminde tüketilmesi gerekir; kırmızı etten alamadıkları proteinin bir kısmını bezelyeden karşılayabilirler. Böylece kasların güçlenmesi ve yenilenmesi sağlanır. Ayrıca bezelye metabolizma hızınızın da artmasına yardımcı olur. Kan şekerini dengelemesi ve kötü kolesterolü düşürmesi de bezelyenin faydaları arasındadır.  Bezelyenin içindeki B1 vitamini uykunun düzene girmesini sağlar, bezelye uyku sorunu yaşayanlar için doğal bir çözüm olabilir. İçindeki potasyum sayesinde kasların gelişmesini sağlaması da bezelyenin faydaları arasında en önemlilerindendir.  Bezelye, özellikle sporcuların tüketmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Kaslar üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan bezelye, kemikler için de önemli bir besin kaynağıdır. Bezelye, içerdiği kalsiyum, magnezyum ve fosfor sayesinde kemik ve dişlerin sağlıklı ve güçlü olması açısından da tüketilmelidir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların sık sık yemesi gereken sebzeler arasında bulunur. Taze bezelyenin faydaları arasında bir diğeri de bağırsakları çalıştırmasıdır. Lif içeriği fazla olan bu mucizevi sebze diyette olan kişiler tarafından da tüketilmelidir, çünkü bezelye tok kalma sürenizi uzatır. Birçok faydası bulunmasına rağmen alerjik bünyeye sahip kişilerde bezelye alerjiye neden olabilir.


Kalori: 31 Yağ: 0.2 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 6 mg, Karbonhidrat: 7 g, Lif: 3g, Şeker: 3.3 g, Protein: 2 gr.

 

 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.