Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
13 Sep
ENG45  0

Dünya'da En Sağlıklı Besinler - Birinci bölüm

 

Dünya'da En Sağlıklı Besinler:

 

     Amaç, kilo almak, kilo vermek veya kiloyu korumak olsun sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. sağlıklı beslenme, sağlıklı vücut işleyişi için önemlidir. Vücudunun belli bir işleyişi ve bu işleyiş için ihtiyaç duyduğu bazı besin ögeleri vardır. Sağlıklı beslenmenin önemi burada kendini gösterir. Belli bir amaçla vücudunun gerek duyduğu ögeleri almadığında, vücudunun işleyişi bozulur. Bunu düzenlemeye çalışan metabolizman, kilo vermeni sağlamak yerine, kendini kıtlık durumuna hazırlayarak daha fazla yağ depolar. Dolayısıyla sağlıklı beslenme hem sağlığını koruman hem de kilo kontrolünde hedefine ulaşman açısından önem taşır. Doğru Besin Seçimi Sağlıklı Beslenme Sadece Doğru Besini Seçmek Midir? Sağlıklı beslenmenin önemi sadece doğru besin seçimini yapmış olmanla bitmiyor. Yemeğinin hazırlanması sırasında geçtiği aşamalara (et tahtası ve sebze tahtasının ayrı olması, sebze ve meyvelerin yıkanması gibi), sağlıklı pişirme yöntemlerinin kullanılması (ızgara yapmak, haşlamak, buharda veya fırında pişirmek gibi), ve saklama koşullarına da dikkat etmelisin.

 

Burada Dünyada en sağlıklı besinlerin bir kaçıyla tanışıyorouz:

 

 

Kombucha

Kombucha, gut hastalığına ve çeşitli sindirim bozukluklarına iyi geliyor. Vücutta sağlıklı bir pH dengesi sağlar. Vücuttaki atık ve zehirli maddelerin suda çözülebilir hale gelerek atılmasına yardımcı olur.

Kalori: 33, Yağ: 0 gr, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 10mg, Karbonhidratlar: 7g, Şeker: 2 gr, Protein: 0 gr.

 

  

Ghe Yağı

Ghe yağı Hint mutfağına ait, gayet lezzetli ve sağlıklı bir yağdır. Ghee, tuzsuz tereyağından elde edilir. Ghee bağırsak sağlığı, göz altı  torbaları, cilt kuruluğu ve kırışıklık için çok iyidir.

Kalori: 45, Yağ: 5 gr, Kolesterol: 15 mg, Sodyum: 0 mg, Karbonhidratlar: 0g, Lif: 0g, Şeker: 0g, Protein: 0 gr.

 

 

  

Harissa Sosu

Fas mutfağına ait acı bir baharattır. Harissa'nın kullanımı için çeşitli tarifler vardır fakat genellikle biber, sarımsak, zeytin yağı ve baharatla kullanılır.

Kalori: 15, Yağ: 1 gr, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 36 mg, Karbonhidrat: 2 gr, Lif: 1gr, Şeker: 0 gr, Protein: 1 gr.

 

 

Keçi peyniri

Keçi peynirinde diğer peynir türlerine göre daha az yağ bulunur. Bu da keçi peynirini daha sağlıklı yapıyor. Bazı araştırmalara göre, inek sütüne kıyasla keçi sütü demir emilimini artırıyor.
Kalori: 103, Yağ: 8.5 gr, Kolesterol: 22 mg, Sodyum: 118 mg, Karbonhidrat: 0.03 gr, Lif: 0g, Şeker: 0.03 g, Protein: 6 gr

 


Patlamış mısır

Patlamış mısır çoğu zaman bir çerez gibi tüketiliyor. Ancak bilinin aksine patlamış mısır, çok lifli bir besin maddesi.

Kalori: 31 Yağ: 0.4 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 1 mg, Karbohidratlar: 6 g, Lif: 1 g, Şeker: 0.07 g, Protein: 1 gr.

 

 

Kahve Çekirdeği

Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar içeriyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engelliyor. Kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyor.

Kalori: 5, Yağ: 0 gr, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 2 mg, Karbonhidrat: 0.6 g, Lif: 0 gr, Şeker: 0 gr, Protein: 0.7 g.

 

 

Zencefil Kökü

Zencefil sulak ve nemli bölgelerde yetişen sarı çiçekleri olan, yassı kökleri kullanılan bir bitkidir. Özellikle tazesinde % 80 su, % 2 protein, % 12 nişasta, % 1 yağ, fosfor, kalsiyum, demir mineralleri ile B ve C vitaminleri bulunmaktadır. 

Kalori: 9, Yağ: 0.1 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 1 mg, Karbohidratlar: 2 g, Lif: 0.2 g, Şeker: 0.2 g, Protein: 0,2 g.

 

 kaynak : http://www.haberturk.com


 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.