Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
10 Sep
ENG45  0

Amerika'da tatil günler

 

 

 

İngilizce öğrenmeye çalışırken, bu dili konuşan ülkelerin geleneklerini öğrenmek de en iyisidir. Amerika Birleşik Devletleri, en büyük İngilizce konuşulan ülkelerden biridir ve birçok tatil günleri var . Bunlardan en önemlilerini sizlere tanıtacağız.

 

January 1.günü : Bayram veya yeni yılbaşı

Amerikalılar, ülkenin neresinde olurlar olsunlar Ocak ayının 31’i  yani  Aralık'ın ilk gecesi saat tam 12’de  yeni yılın başladığı ilk günü kutluyorlar. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki olan zaman farkliliğindan dolayı, eyaletlerin her biri gecenin farklı saatinde yeni yılı kutluyor ancak en büyükleri New York'ta Times Meydanı'ndadır. Binlerce kişi meydanda toplanır ve tam saat 12’de yeni yıl başlarken, meydanda asılı olan büyük balon kırılır ve içinde olan renkli kağıtlar dökülüyor. Bu kutlama olayı her yıl televizyon medyasında yayınlanmaktadır ve birçok vatandaş bu programı izleyerek yeni yıla başlıyorlar.

 

Inauguration day (Açılış günü)

Bugün, cumhurbaşkanı Beyaz Saray'da resmi çalışmaya başlıyor. Bu nedenle her dört yılda bir kutlanıyor.

 

Martin Luther King Jr. Gün: Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü

Her yıl Ocak ayı üçüncü pazartesi günü, Amerikan halkı bir zamanlar karaların haklarını savunan bir büyük adamın anısını kutluyor. Martin Luther King adlı bir papaztı. Ne yazık ki o zamanlar ırkçılara karşı bir kampanyada öldürüldü. O, şiddet içermeyen bir mücadelenin savunucuydu ve 1964'te Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. Ünlü konuşmalarından biri "Benim Bir Rüyam Var" adındadır.

 

14 Şubat - Sevgililer Günü:

Sevgililer Günü her yıl 14 Şubat'ta Amerika Birleşik Devletleri'nde kutlanmaktadır. Bu özel günde sevgililer birbirlerine, özellikle çoğu kalp şeklinde olan çikolata veya çiçekler gibi armağanlar verirler.

 

17 Mart  - Aziz Patrick Günü:

 Patrik'in öldüğü 17 Mart tarihinde kutlanır. Kutlama, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İrlandalı insanlar tarafından organize edilir ve yeşil giysiler giymek ve yeşil içecekler yiyip içerek, bu günü birbirlerine tebrik eder. Yeşil renk, İrlandalı’ların özel rengidir.İrlanda'da ise bu festivaller 5 gün sürmektedir.

 

 Paskalya veya Easter Günü : ( Ay'a ve Bahar Dağılımına Göre Değişir)

Paskalya kutlamaları da dini bir geçmişe sahiptir.Hıristiyanlar, İsa Mesih'in çarmıha gerildikten sonra yeniden doğduğuna, fakat gözlerden gizlendiğine inanmaktadır.insanlar yalnızca yumurta boyayarak ve parti yaparak ve bu renkli yumurtalar ile çocuklarla eğlenerek bu günü kutluyorlar.

 

1 Nisan - Nisan Şaka Günü:

1 Nisan'da Amerika'daki insanlar büyük bir yalan söyleyerek mutlu zamanlar iletmeye çalışıyorlar. Bu gün, günü mutlu etmek için birbirlerine yalan söyleme günüdür.

 

Amerika’da , bir sonraki bölümde tartışacağımız pek çok kutlama ve gelenek var.

 


 

 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.