Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
25 Sep
ENG45  0

Dünya halkının en tuhaf ve en tehlikeli gelenekleri 1

 

 

 

Dünya halkının en tuhaf ve en tehlikeli gelenekleri!

Dünyadaki çeşitli dinler ve kültürler sahibi olan insanlar, doğum, evlilik, olgunluk, ölüm ve …bahanesiyle kendilerine özel  gelenekler yapıyorlar.

Her kültürün kendine özel geleneği vardır ve takipçileri tarafından tamamen kabul ve sıradan olmasına rağmen, bu geleneklerin bazıları tarafından garip, mantıksız ve bazen de olumsuz görünmesini biliyoruz.

Dünyadaki çeşitli dinler ve kültürler sahibi olan insanlar, doğum, evlilik, olgunluk, ölüm ve …bahanesiyle kendilerine özel  gelenekler yapıyorlar. Bu geleneklerin her nakadar başkaları tarafından kaba, korkunç, acılı, boşuna ve kibirli görünürse de, Fakat takipçileri için bir tür kutsallık ve manevi iyileştirme olarak görülür.

Dünyadaki tehlikeli gelenekler

 

 

Hindistan Taiposam Festivali :

 

Taiposam, insanların bedenlerinin bir bölümünü delip Hindu tanrılarından "Morogenes" e bağlılıklarını göstermek için kullandıkları Hindu törenlerinden biridir. Bu Tören ayrıca, Sri Lanka, Malezya, Mauritius, Singapur, Tayland ve Myanmar gibi "Tadil"kabilesinden nüfusu olan diğer ülkelerde de gerçekleşiyor. Kutlamanın ilk felsefesiyle ilgili pek çok hikaye vardır, Hindu anlatılarına göre Shiva ve Protoi’nin oğlu olan "Morogun" un doğum günüdür ve bu günde Protoi'yi Morgan'a bir mızrak hediye veriyor ve o bu mızrakla Şeytan "Sorapadman"ı yoketmeye çalışıyor. Bu nedenle Hindu takipçileri de, bu günlerde vücutları ve dilleri etrafında delikler yaratıyorlar. Yıllar geçtikçe, bu kutlama daha canlı, renkli ve tabii ki daha kanlı hale geldi ve katılımcılar yüzleri ve göğüsleri üzerinde mızraklar sokuyorlar ve hatta fanatiklerin bazıları kanlı vücutlarıyla halatla büyük vagonları çekiyorlar.

 

 

İspanya'da La Tomatina Domates Savaşı : 

 

Her sene Ağustos ayının son Çarşamba günü İspanya'nın Valensiya kentinde düzenlenen dünyanın en büyük Domates Savaşı’nda dünyanın dört bir yanından on binlerce insanı bir araya gelip yüz ton domatesi sokak savaşında bir birlerine atıyorlar. Törenin başlangıcı ile ilgili pek çok teori var; özellikle 1945'te müzisyenlerin, devasa ve kodaman insanların geçit törenlerinde kendileri için yer bulmaya çalışan gençler ve bu nedenle kentin ana meydanında büyük bir savaş düzenlediler ve meyve pazarı  bu savaşın kurbanı oldu. İnsanlar o kadar birbirlerine domates attılar ki, böylece polis nihayet müdahale etmek zorunda kaldı ve domates savaşını sona erdirdi. "Tomatina", 1950'lerin başında yasaklandı, ancak katılımcılar bunu önemsemiyordu ve tutuklasaydılar bile, domates atılmasını durdurmuyordular. Birkaç yıl sonra, yasak iptal edildi ve katılımcıların ve kurbanı olan domateslerin sayısı daha çok arttı ve bugünkü festival haline geldi.

 

 

bu makalayla ilgi daha fazla bilgi elde etmek isterseniz https://www.eng45.com/enarticles/post/365/d-nya-halk-n-n-en-tuhaf-ve-en-tehlikeli-gelen  adrese başvurabilirsiniz.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.