Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
4 Sep
ENG45  0

İngilizce'yi güçlendirmeniz için okumaları şiddetle tavsiye edilen kitaplar

 

 

 

Birkaç kullanışlı ve çekici kitapların tanıtılması ve İngilizce'nin güçlendirilmesi üzerinde etkileri

 

İngilizcenizi güçlendirmede size yardımcı olabilecek yollardan biri, İngilizce kitaplar okumaktır. Kitap okuyarak, okuma becerisni (Reading) artırmış olursunuz, aynı zamanda iyi vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, bilginizi artırabilirsiniz.

Bu amaçla, size başlangıç ve seçme konusunda yardım eden, aynı zamanda sizi dil eğitime devam ettirmeye motive edecek bazı faydalı ve popüler kitapları tanıtmaya çalışıyorum.

Okumaya önerdiğim ilk kitap, sinema  yıldızları veya ünlü sporcu kişilerin biyografisini okumanızdır. Örneğin, Walter Issacson'ın yazdığı Steve Jobs'un biyografisi, Steve Jobs'tan büyüleyici, neşeli alıntıları içeren bir kitaptır. Bu kitapta gelişmiş kelime dağarcığı ile karşılaşacaksınız, ancak iş dünyasındaki terimleri İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından biridir.

J.K.Rowling’in  Harry Potter Kitap Koleksiyonu  çalışmanız için tavsiye edilen başka bir kitaptır.

Bu kitap koleksiyonu, Türkçe’ye ve sinema filmine çevrildiği için, kaynak ve referans bakımından oldukça zengindir ve İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu kitaplar ergenler, gençler ve hatta yetişkinler için ilgi çekicidir.

Harry Potter hikayeleri koleksiyonu, Harry Potter adlı genç sihirbazın öyküsünü anlatıyor. Harry çok şanslı birisi ve Hogwart Büyücülük Okulu'nda kabul edildi. Bu kitap koleksiyonu, dil ve modern kelimelerin harikulade bir karışımıdır. Ayrıca, bu kitapta okurları kitleyen ve daha cazip hale getiren mit ve efsanelerle ilgili kelimeler bulunur. Bu kitapta, sözlüklerinizin kelime dağarcığını büyük ölçüde arttıran çok sayıda eş anlamlı kelimeler öğrenebilirsiniz. Bu koleksiyonları okumanız yanı sıra videolarını izlemeniz de İngilizcenizi artırmak için harika olabilir.

 

 

 

 

Goerge Orwell’in Hayvanlar kalesi adlı kitabı da İki önemli şeyi elde edebilmeniz için okuyabileceğiniz en güzel kitaplardan biridir.

Kitabı kurgusal açıdan okursanız, kendi sahiplerini yok eden ve kendileri  çiftliğin sahibi olan çiftlik hayvanların hikayesini okuyacaksınız . Ancak okuma açınızı değiştirirseniz, kitabın Rus devrimine atıf yaptığını görürsünüz. Hayvanlar önemli siyasi kişileri ve popüler grupları temsil eder. Bu kitabının ana karakteri, Sovyet Komünist Partisi lideri ve politikacı Joseph Stalin'in sembolü olan Napolyon adında olan domuz’dur.

Hikaye çok basit ve pürüzsüz ve çok heyecan verici bir hikayeyi takip ediyor. Öylesine hayran kalırsınız ki kitabı zor bırakıp dinleneceksiniz. Kitabın seviyesi tüm yaş grupları için uygundur.

 

 

 

 

Okurken keyif alabileceğiniz ve İngilizcenizi artıracak olan bir başka kitap da  Roald Dahl'ın Charlie  ve çikolata fabrikası kitabıdır. Bu kitap çikolata sevenler için harika. Harry Potter'ın kitabı gibi kitap da Türkçeye çevrilip ve filmi de hazırlandı. Charlie ve Çikolata Fabrikası filminin ana rolünü oynayan  Jonny Depp'in büyüleyici oyunu ile filim daha etkili hale getirilmiş.

Hikaye, dedesi, büyükannesi ve anne babasıyla yaşayan fakir bir oğlanın hayatını anlatıyor. Çocuğun yaşamı, dünyanın en büyük çikolata fabrikası olan Wonka’nın turunu kazandıktan sonra çok değişiyor. Olayı tanımlamak için basit kelimeleri kullanmak, kitabın cazibesine önemli katkı sağlamıştır. Bu kitap muazzam bir tanımlayıcı dile sahip.

 

İngilizce dilinde yapılan çalışmalar yukarıdaki kitaplarla sınırlı değildir. Bu kitaplar birkaç cilt kitap arasından İngilizce örnekleridir. Ayrıca, makaleler ve kısa öyküler okuyarak İngilizce'nizi güçlendirebilirsiniz. Genel olarak, çalışma ve okuma İngilizcede metin içinde kelime kullanımını ve yeni kelimeler ve yazım biçimini öğrenmenize yardımcı olur.

 

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.