Sign up Log in
English Language Institute

English Language Institute

speak english
28 Aug
ENG45  0

Doğru ve dürüst dinlemek, İngilizcede işitme ve dinleme becerisine nasıl yardımcı olur?

 

 

 

Doğru ve dürüst dinlemek, İngilizcede işitme ve dinleme becerisine nasıl yardımcı olur?

Çoğu öğrencilerin karşılaştığı sorunlardan biri de dinleme becerisidir. Bu bölümde başarılı olabilmek için dinleme ve aktif dinleme hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir.

Bu konuyla daha fazla tanışmanız ve anlamanız için, Ferrari'nin sahibi Bernard Ferrari'den bir örnek verelim: Dinlemede güçlü olmak, bir işletmedeki en önemli becerilerden birisi olduğuna inanıyor, çünkü fikirleri güçlendirip ve yeni fikirler oluşturmaya yardımcı oluyor. Elbette, çoğu insan fikirlerini anlatmada sorun yaşamamakları için, iletişim kurmayı öğrenmeye çalışırlar. Ancak, Bernard Ferrari’nin kendi görüşüne göre, onların yolu doğru değildir ve yanlış fırsatlar önlerine koyacaktır.

Yukarıdaki örnek bir işle ilgili olduğu halde, tüm yaşam konularına da yayılabilir. İngilizce işitme bölümünde çok iyi olabılmeniz için iyi dinlemeyi öğrenmelisiniz. Bu beceriyi öğrenerek hayatın her alanında başarılı olabilirsiniz.

Genel olarak, dinleme başkalarının konuşmalarının anlamını kafada bulmayı ifade eder. Dolayısıyla bu tanımla, dinleme ve işitme arasındaki farkı anlıyorsunuz. Biz insanlar hepimiz kulaklarımızla işitiyor ve beyinlerimizle dinliyoruz.

Şimdi film, müzik veya İngilizce konuşan bir insanı dinlemek istediğinizde, o konuşmaları beyninizin yardımıyla anlayabilmeniz gerektiği anlaşıldı. Bunu yapmak için, İngilizce kuralları ve dilbilgisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız ve bir sürü kelimeleri bilmeniz gerekir.

Başlangıç için, daha kolay konuları kullanmak daha iyi. Daha fazla İngilizce Filmler ve müzikler dinlemeniz en iyisidir.

İngilizceye göre genel bilgilerinizi artırın, böylece dilinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu anlayışa yardımcı olmanın yollarından biri de İngilizce düşünmektir. İngilizceyi İngilizce olarak anlayın. Bu, algılama kabiliyetimizi artıracaktır. Örneğin, sadece dil yeterliliğini artırarak "Live" ve "Leave" arasındaki farkı görebilirsiniz.

Sözcüğü tanımak için, cümledeki sözcük kavramına bakmalıyız.

İşitme becerisini artırmak için, film izlemek, müzik dinlemek ve kısa ve uzun metinlerin yüksek sesle okunması daima tavsiye edilir.

Filmleri altyazılarla izlemeniz daha iyi, çünkü dil geliştirme aşamasındayken ister istemez filmin bazi diyaloglarını anlamıyorsunuz ve bu sizi üzevektir. Bu yüzdn, Filmden yorulup ve daha fazla devam etmeyeceksiniz. Bu nedenle, kesnlikle altyazı kullanın, ancak Türkçe altyazılar değil. Elbette bir filmi birkaç kez izleyin ve son defalar filmi altyazı olmadan izlemeye çalışın.

Müzik dinlemekde de başlangıç için en iyi şey, biraz yavaş bir ritm ile müzik seçmektir. Müziği fazla dinleyin ve sonunda şarkı sözlerini Google'den bulun ve birkaç kez de müziği dinlerken şarkı sözlerini de takip edin.

Sonuçta, İngilizceyi doğru bir şekilde anlayabilmek için, duyduğunuz her şeyi anlayabilmeniz ve karşı tarafınıza uygun bir şekilde yanıt verebilmeniz için iyi dinlemeyi pratik yapmalısınız.

 

 

 

İngilizce öğretimi online kursu ENG45.com


  Register

Comments (0)

Send Comment


Message

English educational institution 2010-2020.

ooPeg.com © All Rights Reserved.